Národní park Ras Mohamed

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní park Rás Mohamed
رأس محمد
IUCN kategorie II (Národní park)
Mangrovníkové porosty v parku
Mangrovníkové porosty v parku
Základní informace
Vyhlášení 1983
Nadm. výška 14 m n. m.
Rozloha 850 km²
Poloha
Stát EgyptEgypt Egypt
Souřadnice
Ras Mohamed
Ras Mohamed
Ras Mohamed, Egypt
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní park Rás Mohamed, též psáno Ras Muhammad (arabsky رأس محمد‎‎), je situován kolem stejnojmenného mysu na samém jihu Sinajského poloostrova v Egyptě. Je to nejstarší egyptské chráněné území; z historických důvodů zahrnuje také dříve egyptské, od roku 2017 však saúdskoarabské ostrovy Tirán a Sanáfír. Park má dvě části, pevninskou a mořskou. Mořská část parku – jež se rozkládá ve vodách Suezského zálivu na západě a Tiránského průlivu na severu a východě – je proslulá především svými korálovými útesy, poskytujícími útulek množství živočichů, jako jsou např. želvy, barakudy, manty, dugongové (moroni) či žraloci. V pevninské části parku, převážně pouštního charakteru, lze vidět velké množství ptactva a na některých místech rostou i pásy mangrovníkových porostů. Přírodní krásy přitahují mnoho turistů, kteří mají základnu v sousedícím letovisku Šarm aš-Šajch.

Korálové bariéry kolem pobřeží

Poprvé byla oblast chráněna po Šestidenní válce (1967), kdy byla pod kontrolou Izraele. (Izrael tu během 15leté okupace Sinaje začal rozvíjet osidlovací aktivity a také budovat turistickou infrastrukturu pro přilákání západních turistů.) Když se opět stala součástí Egypta (1982), přestala být chráněna a byl zde například provozován lov ryb dynamitem. Na Egypt byl vyvíjen mezinárodní nátlak, aby začal opět oblast chránit, k čemuž oficiálně došlo od roku 1983.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Národní park Ras Mohamed ve Wikimedia Commons
  • Natural Protectorates Description: 1 - Ras Mohamed Protected Area and Tyran as well as Sanafir in South Sinai Governorate [online]. Arab Republic of Egypt: Ministry of Environment (Egyptian Environmental Affairs Agency) [cit. 2020-02-24]. Dostupné online. (anglicky)  – stručná charakteristika parku i všech ostatních chráněných území Egypta