Marsa Alam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marsa Alam
‏مرسى عل
Pláž v Marsa Alam
Pláž v Marsa Alam
Poloha
Souřadnice 25°3′47″ s. š., 34°54′4″ v. d.
Nadmořská výška 10 m n. m.
Stát Egypt Egypt
Guvernorát Al-Bahri al-Ahmari
Marsa Alam
Red pog.svg
Marsa Alam
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 10 000
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marsa Alam (arabsky: مرسى علم) je město v jihovýchodním Egyptě, ležící na pobřeží Rudého moře. Dříve malá rybářská vesnička je dnes jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v celé zemi. Za svůj rozkvět vděčí mezinárodnímu letišti, které zde bylo otevřeno v roce 2003.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Marsa Alam se nachází 250 km jižně od Hurghady v blízkosti Obratníku Raka, v místě, kde se Arabská poušť setkává s Rudým mořem. Moře je v těchto lokalitách bohaté na podmořský život. Při pobřeží i na otevřeném moři se zde nachází velké množství korálových útesů, které do města lákají mnoho turistů a potápěčů. V této lokalitě se vyskytují delfíni, žraloci kladivouni a dugongové. Silné povětrnostní podmínky, které v této lokalitě panují, jsou ideální pro milovníky windsurfingu. V blízkosti Marsa Alam jsou k vidění také smaragdové doly či chrám Sethiho I. v Khanaisu.

Obyvatelé a těžba[editovat | editovat zdroj]

V Marsa Alam žije přibližně 10 000 obyvatel. Většina z nich jsou rybáři či chovatelé ovcí, velbloudů a koz. V Marsa Alam se nachází také několik dolů na mramor a žulu. Těžba nerostných surovin se v tomto kraji provádí již po několik tisíciletí. V dobách faraonů i později za nadvlády římanů byla tato oblast známá pro svoje velká naleziště zlata, smaragdů a polodrahokamů. Rovněž se zde těžilo olovo a měď.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Průměrná teplota během zimních měsíců (říjen až březen) se pohybuje od 18 do 35 stupňů Celsia, během letních (duben až září) od 20 do 45 stupňů.

Průměrná teplota Rudého moře zde nikdy neklesá pod 22°C. Průměrné teploty moře v jednotlivých měsících uvádí následující tabulka.

Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
23°C 22°C 22°C 23°C 25°C 27°C 28°C 29°C 28°C 27°C 26°C 24°C

Díky věčně teplému moři je tu bohatý podmořský život. Mnoho pestrobarevných korálů a ryb. Proto je Marsa Alam vyhledávaným místem pro potápění.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]