Marsa Alam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marsa Alam
‏مرسى عل
Pláž v Marsa Alam
Pláž v Marsa Alam
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 10 m n. m.
Stát Egypt Egypt
Guvernorát Al-Bahri al-Ahmari
Marsa Alam
Red pog.svg
Marsa Alam
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 10 000
Správa
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marsa Alam (arabsky: مرسى علم) je město v jihovýchodním Egyptě, ležící na pobřeží Rudého moře. Dříve malá rybářská vesnička je dnes jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v celé zemi. Za svůj rozkvět vděčí mezinárodnímu letišti, které zde bylo otevřeno v roce 2003.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Marsa Alam se nachází 250 km jižně od Hurghady v blízkosti Obratníku Raka, v místě, kde se Arabská poušť setkává s Rudým mořem. Moře je v těchto lokalitách bohaté na podmořský život. Při pobřeží i na otevřeném moři se zde nachází velké množství korálových útesů, které do města lákají mnoho turistů a potápěčů. V této lokalitě se vyskytují delfíni, žraloci kladivouni a dugongové. Silné povětrnostní podmínky, které v této lokalitě panují, jsou ideální pro milovníky windsurfingu. V blízkosti Marsa Alam jsou k vidění také smaragdové doly či chrám Sethiho I. v Khanaisu.

Obyvatelé a těžba[editovat | editovat zdroj]

V Marsa Alam žije přibližně 10 000 obyvatel. Většina z nich jsou rybáři či chovatelé ovcí, velbloudů a koz. V Marsa Alam se nachází také několik dolů na mramor a žulu. Těžba nerostných surovin se v tomto kraji provádí již po několik tisíciletí. V dobách faraonů i později za nadvlády římanů byla tato oblast známá pro svoje velká naleziště zlata, smaragdů a polodrahokamů. Rovněž se zde těžilo olovo a měď.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Marsa Alam je nejjižnější egyptské letovisko u Rudého moře, situované zhruba 200 km nad obratníkem raka. Podnebí je celý rok slunné, Marsa Alam je co do počtu slunečných hodin na teoretickém maximu a překonává ji s výjimkou několika oáz v okolí Asuánu jen severoamerická Yuma, neboť se nachází na vyšší zeměpisné šířce, díky čemuž jsou zde letní dny delší.

Zimy jsou prosluněné, velmi krátké a poměrně větrné. Přicházejí až v prosinci, kdy na rozdíl od ještě velmi příjemného listopadu noční teploty poměrně razantně klesají, v minimech k 11°C. Denní teploty se pak pohybují v rozmezí 18-23°C. Teplota moře i v těchto chladnějších měsících neklesá pod 22°C.

Krátkou zimu střídá příjemné oteplování v březnu, přesto je Marsa Alam z většiny ušetřena teplotních extrémů na jaře, kdy vanou horké větry ze Sahary a teploty dosahují rekordních hodnot. Tento jev je citelnější v severněji položené Hurghadě a dalších letoviscích. V Marsa Alam je podnebí konstantnější, březnové a dubnové teploty jsou tak velmi příjemné, v noci prakticky již neklesají pod 20°C, přes den se z většiny pohybují v rozmezí 25-30°C.

Letní teploty jsou ovšem vysoké, byť opět většinou ne tolik, jako v severnějších letoviscích. Během dne se pohybují v rozmezí 31-38°C, v noci 26-30°C.

Dlouhý dozvuk léta trvá až do začátku prosince, kdy stále denní teploty atakují 30°C, nejčastěji se pak pohybují v rozmezí 25-28°C a v noci málokdy klesají pod 20°C.

Srážky zde prakticky neexistují, s výjimkou několika přeháněk během zimních měsíců.

Oproti severnějším letoviskům a Egyptu obecně, má Marsa Alam podnebí stabilnější, s menšími výkyvy a vyššími nočními teplotami, což je nejznatelnější mimo letní měsíce. Podobné podnebí mají i další města na jihu Egypta, jako Ras Banas či Shalateen.

Průměrná roční teplota je pak 26 °C.

Následující tabulka odráží každodenní sledování od roku 2010.

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
průměrná denní teplota 22 24 26 29 33 35 35 36 34 31 27 23
průměrná noční teplota 14 16 18 21 25 28 29 29 27 24 20 16
průměr den i noc 18 20 22 25 29 32 32 33 31 27 24 20
srážky 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.01 0.01 0.01

Průměrná teplota Rudého moře zde nikdy neklesá pod 22 °C. Průměrné teploty moře v jednotlivých měsících uvádí následující tabulka.

Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
23 °C 22 °C 22 °C 23 °C 25 °C 27 °C 28 °C 29 °C 28 °C 27 °C 26 °C 24 °C

Díky věčně teplému moři je tu bohatý podmořský život. Mnoho pestrobarevných korálů a ryb. Proto je Marsa Alam vyhledávaným místem pro potápění.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]