Marsá Alam

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Marsa Alam)
Skočit na: Navigace, Hledání
Marsá Alam
‏مرسى عل

Pláž v Marsá Alam
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 10 m n. m.
Stát Egypt Egypt
Guvernorát Al-Bahri al-Ahmari
Marsá Alam
Red pog.svg
Marsá Alam
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 10 000
Správa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marsá Alam (arabsky: مرسى علم) je město v jihovýchodním Egyptě, ležící na pobřeží Rudého moře. Dříve malá rybářská vesnička je dnes jednou z nejnavštěvovanějších turistických destinací v celé zemi. Za svůj rozkvět vděčí mezinárodnímu letišti, které zde bylo otevřeno v roce 2003.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Marsá Alam se nachází 250 km jižně od Hurghady v blízkosti Obratníku Raka, v místě, kde se Arabská poušť setkává s Rudým mořem. Moře je v těchto lokalitách bohaté na podmořský život. Při pobřeží i na otevřeném moři se zde nachází velké množství korálových útesů, které do města lákají mnoho turistů a potápěčů. V této lokalitě se vyskytují delfíni, žraloci kladivouni a dugongové. Silné povětrnostní podmínky, které v této lokalitě panují, jsou ideální pro milovníky windsurfingu. V blízkosti Marsá Alam jsou k vidění také smaragdové doly či chrám Sethiho I. v Khanaisu.

Obyvatelé a těžba[editovat | editovat zdroj]

V Marsá Alam žije přibližně 10 000 obyvatel. Většina z nich jsou rybáři či chovatelé ovcí, velbloudů a koz. V Marsá Alam se nachází také několik dolů na mramor a žulu. Těžba nerostných surovin se v tomto kraji provádí již po několik tisíciletí. V dobách faraonů i později za nadvlády římanů byla tato oblast známá pro svoje velká naleziště zlata, smaragdů a polodrahokamů. Rovněž se zde těžilo olovo a měď.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Marsá Alam je nejjižnější egyptské letovisko u Rudého moře, situované zhruba 200 km nad obratníkem raka. Podnebí je celý rok slunné, Marsá Alam je co do počtu slunečných hodin na teoretickém maximu a překonává ji s výjimkou několika oáz v okolí Asuánu jen severoamerická Yuma, neboť se nachází na vyšší zeměpisné šířce, díky čemuž jsou zde letní dny delší.

Klima u Rudého moře je obecně mírnější,  než ve vnitrozemí,  letní teploty nedosahují tak extrémních hodnot, jako Asuán či Luxor, avšak noci jsou tu teplejší. Směrem od severního pobřeží rudého moře k jihu se zvětšuje rozdíl mezi chladnějšími měsíci , které jsou tím teplejší, čím jižněji se nacházíme, a klima je zde obecně konstantnější.

Marsá Alam má tak podobně jako další jižní letoviska (Halaib) vyváženější a stabilnější podnebí, než Hurghada, kdy především zimní noci jsou teplejší, a naopak se zde tolik neprojevují jarní Chamsiny, přinášející extrémní teploty od března do května. Rovněž letní maximální teploty jsou nepatrně nižší.

Průměrná roční teplota je 26°C (den i noc), zimy jsou velmi krátké, a poměrně větrné. Přicházejí až v prosinci a v průměru se pohybují kolem 19°C, přičemž během dne se teploty pohybují mezi 22-24°C, resp. 13-18°C v noci. Několik dnů může být charakterizováno chladnějším rázem, kdy noční teploty klesnou pod 11°C, a naopak ve dne nepřesáhnou 20°C. Přesto je i v v tuto dobu Marsá Alam vyhledávána, neboť průměrné teploty 18-19°C dosahuje Praha jen v červenci a srpnu.

(Ne) letní měsíce březen, duben, říjen a listopad jsou poté nejpříjemnější pro návštěvu, a teplotně odpovídají létům ve Středomoří, s průměrnými teplotami nepřesahujícími 28°C, přičemž během dne se teploty pohybují mezi 26-33°C, a v noci zřídkakdy klesají pod 18°C.

Léta jsou dlouhá, ostrá a horká, s ohledem na polohu u obratníku raka je vhodné zvážit návštěvu, neboť v květnu, červnu a červenci a srpnu je Slunce prakticky kolmo nad horizontem , a po 3-5 hodin denně je zde UV faktor na hodnotě 11+ (extrémní riziko popálení). Průměrná teplota se v tuto dobu pohybuje nad 30°C, během dne v intervalu 33-37°C, resp. 27-31°C v noci). Nejteplejším měsícem je srpen, kdy jsou vzduch a moře vyhřáté na maximum, s průměrnou denní i noční teplotou bezmála 34°C, kdy ve dne teploty dosahují 38°C, a v noci mnohdy neklesají pod 31°C. V srpnu je rovněž nejvyšší pocitová teplota, neboť vlhkost vzduchu dosahuje nejvyšších hodnot.

Následující tabulka odráží každodenní sledování od roku 2010.

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
průměrná denní teplota 22 24 26 29 33 35 35 36 34 31 27 23
průměrná noční teplota 14 16 18 21 25 28 29 30 27 24 20 16
průměr den i noc 18 20 22 25 29 32 32 33 31 27 24 20
srážky 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.01 0.01 0.01

Průměrná teplota Rudého moře zde nikdy neklesá pod 22 °C. Průměrné teploty moře v jednotlivých měsících uvádí následující tabulka.

Leden Únor Březen Duben Květen Červen Červenec Srpen Září Říjen Listopad Prosinec
23 °C 22 °C 22 °C 23 °C 25 °C 27 °C 28 °C 29 °C 28 °C 27 °C 26 °C 24 °C

Díky věčně teplému moři je tu bohatý podmořský život. Mnoho pestrobarevných korálů a ryb. Proto je Marsá Alam vyhledávaným místem pro potápění.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]