Quseir

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Quseir
Al-Qusair
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška15 m n. m.
StátEgyptEgypt Egypt
GuvernorátAl-Bahri al-Ahmari
Quseir
Quseir
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel50 000
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Quseir (arabsky القصيرAl-Quṣajr) je egyptské město nacházející se na pobřeží Rudého moře. Město bylo založeno přibližně před 5000 lety. Jeho původní jméno znělo Leucus Limen.

V Quseiru, který se nachází přibližně 200 km na jih od Hurghady a 100 km na sever od Marsa Alam, žije přibližně 50 000 obyvatel, přičemž v roce 1986 jich bylo o 30 000 méně.

Památky:

1. Mešita Shaykh Al-Farran :nejstarší mešita v El Quseir se nachází nedaleko přístavu ve staré části města.Mešita je otevřena pro všechny bez ohledu na náboženství a pohlaví, s výjimkou času modlitby.

2. Osmanská pevnost: nachází se v centru města, byla postavena sultánem Selimem I. v roce 1571. Později několikrát stavebně upravena Poničena byla Brity během prudké bitvy v 19. stol. kdy na ní bylo vypáleno téměř 6000 dělových koulí. Do r.1975 ji používala egyptská pobřežní stráž.

3. Kostel Blahoslavené Panny Marie a mučednice Barbory: postavený v r.1920, autory jsou italští inženýři, kteří přijeli do Al-Quseir na začátku 20. stol. hledat fosfáty.

4. Stará policejní stanice: sídlí v historické budově s výhledem na přístav, byla postavena mezi 15. a 17. stol. a má dvě patra kolem otevřeného dvora.

5. Dům šejka Tawfika: význačný kus islámské architektury charakterizovaný velkou a dobře zachovalou mashrabyou pokrývající téměř jednu třetinu jeho hlavní fasády. Starobylý dům se nachází přímo na Cornish ulici s výhledem na moře (v současné době je v něm El Quseir Hotel)

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Quseir má podobně jako Marsa Alam a Šarm aš-Šajch nejvyšší noční teploty ze všech egyptských letovisek cestovního ruchu a Egypta obecně. Podnebí je zde horké a suché, průměrná roční teplota činí 25 °C, přesto je Quseir podobně jako Marsa Alam ušetřen velkých teplotních výkyvů, především zjara, kdy vanou horké větry z pouště, které ovlivňují spíše klima v severněji položené Hurghadě či Šarm aš-Šajchu.

Zimy jsou slunné a poměrně větrné, s denními teplotami v rozmezí 17-25 °C, v nejchladnější části zimy klesají noční teploty k 10 °C.

Léta jsou rovněž z většiny ušetřena extrémů, průměrná teplota je 29-30 °C, s denními maximy 35 °C a nočními minimy 28 °C. Mají dlouhý dozvuk až do začátku prosince, kdy ani noční teploty neklesají pod 18 °C a denní se stále pohybují u hranice 30 °C.

Úhrn srážek je zanedbatelný, pokud již přijdou, mají charakter silné a velmi krátké průtrže, a mohou způsobit silnou povodeň.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]