Hurghada

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hurghada
الغردقة
Mešita El Nasr Way v El Dahar
Mešita El Nasr Way v El Dahar
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška14 m n. m.
StátEgyptEgypt Egypt
guvernorátAl-Bahri al-Ahmari
Hurghada
Hurghada
Hurghada, Egypt
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel261 714
Správa
Telefonní předvolba(+20) 65
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hurghada (arabsky: الغردقةAl-Ghardaqa) je egyptské město a přístav na pobřeží Rudého moře, v němž žije asi 262 000 obyvatel. Město je největším egyptským turistickým centrem v oblasti Rudého moře.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Hlavní ulice a bazar v El Dahar, staré části Hurghady

Původně malá rybářská vesnice zaznamenala od 70. let 20. století postupný rozmach cestovního ruchu. Turisty z celého světa sem lákají dlouhé písčité pláže, možnost výletů do hlavních turistických atrakcí Egypta a také potápění v Rudém moři s jeho bujným podvodním životem. Od 80. let sem začali ve větší míře jezdit evropští turisté. Od 90. let 20. století zažívá Hurghada velmi rychlý rozvoj, především díky stavbě desítek nových hotelů, vybudování nového mezinárodního letiště (IATA: HRG, ICAO: HEGN) a přílivu zahraničních investic do turistického ruchu.

Hurghada se stala oblíbenou destinací[1] díky kombinaci vybudování infrastruktury pro turisty a využití přírodních podmínek – dlouhých písčitých pláží, podmořských korálových útesů, teplého podnebí a možnosti nabídky výletů do Káhiry a Luxoru, které turistům nabízí ke zhlédnutí mnoho staroegyptských památek (např. pyramidy v Gíze a Sakkáře, chrámy v Karnaku a Luxoru nebo pohřebiště v Údolí králů a královen). Kromě výletů za historií nabízí Hurghada i cesty na blízké ostrůvky (nejznámější je ostrov Giftun) za světem korálových útesů.

Samotné město nenabízí v podstatě žádné památky, proto většina turistů vyráží na výlety mimo Hurghadu. Nicméně Hurghada nabízí pohled do života v typickém arabském městě s bazary a mešitami. Hurghada však svým návštěvníkům nabízí především široké turistické zázemí s komplexní nabídkou služeb. Korálové útesy, za kterými sem jezdili turisté, zde již dnes prakticky nejsou a musí se za nimi vyrážet dál na moře a nebo k některému z blízkých ostrovů. Ve městě je řada škol potápění či serfování, stejně jako plachtění. Oblíbené je místní akvárium.

Podnebí[editovat | editovat zdroj]

Egypt má jedno z nejsušších a nejteplejších podnebí na světě, vyznačující se velmi vysokými letními teplotami a mírnými zimami. Vyjma severního pobřeží u Středozemního moře se zde prakticky neobjevují srážky. Klima svůj ráz mění od severu, kde převládá středomořské podnebí bez významnějších extrémů. Směrem na jih převládá typicky pouštní podnebí s vysokými letními teplotami a nulovými srážkami.

Hurghada leží na břehu Rudého moře a její klima je díky tomu zmírňováno. V zimě je pevnina oteplována a v létě mírně ochlazována větrem. Zimy jsou zde velmi příjemné s průměrnými teplotami překračujícími 20 °C, v noci je chladněji.

Jarní (březen-květen) a podzimní měsíce (říjen-listopad) se svým rázem nejvíce podobají létům na jihu Evropy, a tak představují ideální dobu pro návštěvu. Průměrná teplota přes den překračuje 30 °C a v noci neklesá pod 20 °C. V jarním období se objevují tzv. Chamsíny, horké větry z pouště přinášející písečné bouře a na toto období nezvykle vysoké teploty (ojediněle i přes 40 °C). Podzim je naproti tomu charakterizován vyšší vlhkostí vzduchu, což průměrné denní teploty 31-36 °C pocitově zvyšuje nad hranici 40 °C.

Letní teploty pak odpovídají poloze Hurghady, která leží prakticky na obratníku raka a slunce zde svítí pod úhlem takřka 90 ° a má tedy největší sílu. Navzdory tomu je počasí zmírňováno nízkou vlhkostí vzduchu a příjemným větrem od moře. V průběhu dne se teploty vzduchu pohybují kolem 37 °C, často mírně překračují 40 °C. Noci jsou velmi teplé, o půlnoci lze často naměřit přes 30 °C, k ránu, kdy je nejchladněji, teploty klesají ke 30 °C, či malinko méně.

V létě slunce vychází velmi brzo, již kolem 4 hodiny ranní a také velmi brzo zapadá, zhruba v 18 hodin.

Teplota moře zde kolísá mezi 22 °C v zimě až po 29 °C v létě.

leden únor březen duben květen červen červenec srpen září říjen listopad prosinec
průměrná nejvyšší teplota 22 25 27 31 33 35 38 37 35 32 28 24
průměrná nejnižší teplota 13 14 17 21 24 27 29 28 26 22 18 15
průměr den i noc 17 19 22 26 29 32 34 33 31 27 23 18
rekord 30 34 37 42 45 46 46 45 44 42 36 34
srážky 0.001 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.001

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ZADRAŽILOVÁ, Jitka. Krvavý útok žraloka v Hurghadě: žena přišla o ruku a nohu [online]. Novinky.cz, 2022-07-02 [cit. 2022-07-02]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]