Al-Bahri al-Ahmari

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Al-Bahri al-Ahmari guvernorát
Vlajka
Vlajka
Geografie
Poloha guvernorátu Al-Bahri al-Ahmari
Poloha guvernorátu Al-Bahri al-Ahmari
Hlavní město Hurghada
Souřadnice
Rozloha 203 685 km²
Časové pásmo UTC +2
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 337 051 (2014) (2012)
Hustota zalidnění 2,7 ob./km²
Správa regionu
Nadřazený celek Egypt

Al-Bahri al-Ahmari, česky Rudé moře (arabsky محافظة البحر الأحمر) je egyptský guvernorát. Nachází se ve východní a jihovýchodní části země mezi řekou Nil a Rudým mořem. Tvoří část jižních hranic Egypta se Súdánem. Jeho rozloha je 203 685 km2. Hlavním městem guvernorátu je známé turistické a rekreační centrum Hurghada.

Populace[editovat | editovat zdroj]

Kromě administrativního města Hurghady žije dalších 60 000 obyvatel v městech Ras Gharib, Safaga, Quseir, Marsa Alam a Bir Shalatein. V roce 2012 žilo v guvernorátu Al-Bahri al-Ahmari přibližně 321 000 obyvatel, přičemž zhruba 275 000 z nich ve městech na pobřeží Rudého moře.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Jak již bylo uvedeno, turistika je v tomto guvernorátu hlavním ekonomickým elementem. Od osmdesátých let je hlavní město Hurghada populární destinací pro milovníky pláží a potápění. Turistika roste i v dalších městech jako jsou Marsa Alam, Quseir a Safaga. Kromě četných hotelových komplexů zde byly také vybudovány dvě přírodní rezervace. Národní park The Wadi al-Gamal (v překladu "Údolí velbloudů") se nachází blízko města Marsa Alam. Druhý park Gebel Elba se nachází blízko města Hala'ib. Kromě turismu je v Al-Bahri al-Ahmari velmi rozšířený rybolov. V oblasti se rovněž nachází mnohá ložiska nerostných surovin. V regionu Ras Gharib se těží 70% egyptské ropy.