Luis de Moscoso Alvarado

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Luis de Moscoso Alvarado (1505 Badajoz, Španělsko - 1551 Peru) byl španělský conquistador, který procestoval území dnešní Střední Ameriky a povodí řeky Mississippi a také Ekvádor a Peru.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Luis de Moscoso Alvarado se narodil v Badajoz ve Španělsku roku 1505. Jeho rodiče byli Alonso Hernández Diosdado Mosquera de Moscoso a Isabel de Alvarado. Jeho strýcem byl také španělský conquistador Pedro de Alvarado, který pronikl do vnitrozemí dnešního Mexika a Střední Ameriky. Jeho bratry byli Juan de Alvarado a Cristóbal de Mosquera. Po příchodu do Ameriky doprovázel svého strýce Pedra de Alvarada a podílel se na dobytí dnešního Mexika, Guatemaly a Salvadoru. Dne 8. května 1530 založil město San Miguel de la Frontera, San Miguel Department v Salvadoru. V roce 1534 odjel opět se svým strýcem do Peru. Expedice postupovala přes Ekvádor, kde ho strýc pověřil průzkumem tohoto území. Luis objevil několik kmenů v provincii Manabi.

Po návratu z Peru se spojil s conquistadorem Hernandem de Sotem, ale po roztržce Diega de Almagro s Franciscem Pizarrem se společně se Hernandem de Sotem roku 1536 vrátil do Španělska. Ve Španělsku přišli o většinu majetku. V roce 1538 se vrací znovu na Kubu společně s Hernandem de Sotou s vidinou opětovného získání bohatství. Odtud se 1539 vypravili s loďstvem, 660 muži a 213 koni na Floridu s cílem nalézt dále ve vnitrozemí území bohaté na zlato a také průjezd do Tichého oceánu. Přistáli v zálivu Tampa na západním pobřeží Floridy, odkud se vydali přímo na severozápad a přes dnešní Georgii a Jižní Karolínu došli až k pramenům Altamahy a Savannahy, poté se vrátili přes dnešní Alabamu k moři. Celou cestu si razili násilím a krutostí. Po delším odpočinku se vypravili znovu na sever, poblíže dnešního Memphisu překročili v květnu 1541 řeku Mississippi a přes Arkansas došli až k hornímu toku White Riveru (Oklahoma). Protože zde nenalezli očekávané bohatství, obrátili se zpět na jih k Red Riveru, podél které došli opět k Mississippi. Na břehu této řeky 21. května 1542 zemřel Hernando de Soto na zimnici.

Luis de Moscoso Alvarado se ujal vedení zbytku výpravy čítající 300 mužů, proplul po Mississippi 1000 km až k ústí této řeky. Odtud se expedice pokusila dostat po souši do Mexika, avšak sucho a nedostatek vody ji donutili k návratu k Mississippi, odtud znovu ale tentokrát na člunech odplula podél pobřeží až dospěla v září roku 1543 k řece Pánuco v Mexiku. V Mexiku vstoupil do služeb místokrále Nového Španělska Antonia de Mendozy. Přestože polovina mužů zahynula a hlavního cíle, najít zlato nebylo dosaženo, znamenala výprava neobyčejné obohacení zeměpisných znalostí. Během čtyř let prošla územím o rozloze 600 tisíc km², první pronikla do jižní oblasti dnešních Spojených států amerických, objevila a proplula dolní Mississippi a na severozápadě se skoro dotkla území, které současně prozkoumával Francisco Coronado od Kalifornského zálivu. Zpráva jednoho z účastníků (Portugalce) byla vydána anglicky pod titulem "The Discovery and Conquest of Terra Florida", L.1851. V roce 1550 doprovázel Antonia de Mendozu do Peru. Luis Moscoso krátce po příchodu do Peru v roce 1551 zemřel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Luis de Moscoso Alvarado na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]