Popayán

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Popayán je hlavním městem Kolumbijského departementu Cauca.

Leží v údolí Pubenza v jihozápadní Kolumbii v nadmořské výšce 1 738 metrů, blízko rovníku. V současnosti (2005) má přibližně 220 tisíc obyvatel. Pro velké množství domů postavených v koloniálním stylu bývá nazýváno bílé město (španělsky La Ciudad Blanca).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město bylo založeno Sebastianem de Balalcázarem 13. ledna 1537. Město mělo v té době velký význam, protože se nacházelo mezi městy Lima, Quito a Cartagena. Po objevení Pacifiku byl Popayán místem, kterým prošlo všechno Španěly získané zlato na cestě přes Cartagenu do Španělska. Výsledkem byl velký rozvoj města a výstavba honosných sídel i kostelů.

Znak města

Město bylo mnohokrát ve své historii poničeno zemětřesením, naposledy v roce 1983. Obnova části města trvala téměř deset let, ale dodnes jsou některé budovy neopravené.

Ve městě sídlí také významná Universidad del Cauca, jedna z nejprestižnějších univerzit v zemi. Město také dalo Kolumbii nejvíce prezidentů. Popayán byl také městem spisovatelů, malířů a básníků. V blízkosti města leží Puracé National Park. Nejbližším velkým městem je Cali.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]