Cauca (departement)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Cauca
Vlajka
Vlajka
Znak
Znak
Motto: Por el Derecho a la Diferencia
Geografie
Poloha na mapě Kolumbie
Poloha na mapě Kolumbie
Hlavní město Popayán
Souřadnice
Rozloha 29 308 km²
Nejvyšší bod Nevado del Huila (5365 m n. m.)
Časové pásmo UTC−05
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 1 354 744 (2013)
Správa regionu
Oficiální web www.cauca.gov.co

Cauca je departement v Kolumbii. Leží na jihozápadě země, na pobřeží s Pacifikem. Hlavním městem departementu je Popayán. Má rozlohu 29 308 km² a 1 363 054 obyvatel. K provincii náleží i ostrov Gorgona (přibližně 50 km od pobřeží).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Na severu sousedí department Cauca s departementem Valle del Cauca, na severovýchodě s departementem Tolima, na východě s departementem Huila, na jihovýchodě s departementem Caquetá, na jihu s departementem Putumayo a na jihozápadě s departementem Nariño. Břehy departmentu Cauca omývají vody Tichého oceánu.

Hory a pohoří[editovat | editovat zdroj]

Departement je od severu k jihu rozdělen horskými hřebeny, na západě probíhá Cordillera Occidental a na východě Cordillera Central, do menší jihovýchodní části zasahuje Cordillera Oriental.

Nejvyšším bodem je vrchol stratovulkánu Nevado del Huila, který je se svými 5365 metry nad mořem zároveň nejvyšší sopkou celé Kolumbie. Hora leží v severovýchodní části departementu v Cordillera Central při hranicích s departementem Tolima a Huila.

Řeky[editovat | editovat zdroj]

Říční síť departmentu zasahuje do 5 velkých povodí: horní Cauca, tichomořské, horní Magdalena, Patia a Caqueta.

Horní Cauca je tvořena řekou Cauca a jejími přítoky: Palo, Guengué, Negro, Teta, Desbaratado, a Quilichao, Mondomo, Ovejas, Pescador, Robles, Piedras, Sucio, Palacé, Cofre, Honda, Cajibío, Piendamó, Tunia, Molino, Timbío a Blanco.

Do úmoří Tichého oceánu patří povodí řek Guapi, Timbiquí, Saija a Micay.

Horní Magdalena s hlavní řekou Páez je napájena řekami: San Vicente, Moras, Ullucos, Negro y Negro de Narvaez, a toky: Toez, Símbola, Salado, Gualcar, Gallo, Macana, Honda a Totumo.

Povodí Patia zahrnuje řeku Patia a její přítoky Guachinoco, Ismita, Bojoleo, El Guaba, Sambingo a Mayo.

Povodí Caquetá zahrnuje řeku Caquetá, kde jsou řeky Cusiyaco, Cascabelito, Verdeyaco, Mandiyaco, Fragua, Cascabel, Curiaco a Pacayaco.

Ostrovy[editovat | editovat zdroj]

Ostrovy Gorgonilla a Gorgona leží v Tichém oceánu a jsou součástí departmentu Cauca.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]