Port Stanley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Port Stanley
Port Stanley ze vzduchu
Port Stanley ze vzduchu
Port Stanley – znak
znak
Poloha
Souřadnice
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Zámořské územíFalklandy
Port Stanley na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel1 989 (2001)
Správa
Oficiální webwww.falklandislands.com
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Port Stanley (nebo jen Stanley) je hlavní a jediné obydlené město Falkland. Nachází se v nejvýchodnější části ostrova Východní Falkland. Žije zde okolo 2 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel a oblouk z velrybích kostic

[zdroj?]

Práce na stavbě osady začaly v roce 1843. Správním centrem Falkland se stalo již v roce 1845. Své jméno dostalo po lordu Stanleym.

Osada se brzy rozrostla do přístavu specializovaného na opravu lodí, hlavně před postavením Panamského průplavu. Divoké bouře donutily mnoho lodí přistát a nechat se opravit, což umožnilo vzrůst ekonomiky. Později se z přístavu stala základna pro lov velryb a tuleňů.

Ještě později sloužil přístav jako zauhlovací stanice pro Britské královské námořnictvo. To vedlo k tomu, že lodě zde zakotvené byly zapojeny do Bitvy u Falklandských ostrovů za první světové války a Bitvy u ústí Rio de La Plata za druhé světové války.

Sesuvy půdy, způsobené nadměrnou těžbou rašeliny, zničily v letech 1879 a 1886 část města.

Místní letiště se využívá k místním letům a poskytuje spojení s britskými základnami na Antarktidě. Bylo otevřeno v roce 1979, ale nejprve se ke krátkým letům používaly hydroplány.

Město bylo za války o Falklandy asi na 10 týdnů okupováno argentinskými vojáky a přejmenováno na „Puerto Argentino“ (jméno bylo přijato některými španělsky mluvícími zeměmi, ale nebylo akceptováno jednotně). Za války utrpělo škody, 3 civilisté byli zabiti při britském bombardování, ale když Britové dobyli území okolo města, Argentinci se vzdali bez boje. Oblast kolem Stanley však byla silně podminována a některé části byly dlouho označeny jako minové pole. Odstraňování min bylo dokončeno až v listopadu 2020[1].

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Značka při příjezdu do Stanley

Dnes Stanley leží v silničním uzlu ostrova. Je také hlavním nákupním střediskem a nachází se tu plavecký stadion, škola, nemocnice a knihovna. Mezi místní atrakce patří muzeum, sídlo vlády, jež bylo postaveno v roce 1845 a bydlel v něm guvernér Falklandských ostrovů, golfové hřiště a křesťanská katedrála, která je nejjižnější katedrálou na světě[2]. Ve městě je mimo jiné i oblouk z velrybích kostic odhalený roku 1933 k oslavě 100 let britské nadvlády,[3] totem, několik památníků válek a vrak lodi. Nachází se tu také skleníky, kde se pěstuje zelenina.

Dnes většinu lidí zaměstnává vláda nebo žijí z turismu.[zdroj?]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Stanley, Falkland Islands na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]