Zpravodajská agentura

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o organizacích zpravodajského novinářství. O státních rozvědkách pojednává článek Zpravodajská služba.

Zpravodajská agenturatisková a informační agentura, informační agentura, tisková agentura, tisková kancelář, telegrafní agentura – je organizace zpravodajského novinářství, zaměřená na získávání informací zpravodajského charakteru a jejich distribuci tisku a ostatním mediím.

Zpravodajské agentury připravují informace „tvrdého faktu“, tak aby byly k dispozici ostatním mediím bez nutnosti dalších (větších) úprav.

Prodávají a distribuují je pak ve velkém, dnes elektronicky přes datová spojení nebo internet. Dříve se tak dělo pomocí dálnopisu, který nahradil dřívější telegraf, který zase nahradil ještě dřívější kurýry a poštu a rozhodně přispěl k rozmachu kvalitního zpravodajství a žurnalistiky.

U profesionálních organizací je obvyklé předplatné těchto služeb. Ale i jednotlivci, většinou profesionálové, využívají služeb předplatného, zpravidla tematicky vybraného zpravodajství.


Kategorizace tiskových agentur[editovat | editovat zdroj]

Podle zaměření[editovat | editovat zdroj]

Univerzální tisková agentura (ČTK, Mediafax - zanikla v roce 2012, Reuters, CES Media…) přináší informace ze všech oblastí. Specializovaná agentura se zaměřuje na informace z určité oblasti (sport, ekonomika (Česká informační agentura), obrazové zpravodajství apod.)

Podle pole působnosti[editovat | editovat zdroj]

Agentury jsou podle působnosti světové, mezinárodní, regionální, národní.

světové: mají nadnárodní charakter, ovlivňují mezinárodní tok informací, pracují 24 hodin denně, mají pobočky v minimálně 80 zemích, pracuje pro ně více než 1 000 zaměstnanců, mají minimálně 1 000 odběratelů, produkují zpravodajství v několika jazycích, např. AP, Reuters, AFP, Bloomberg

mezinárodní: mají vlastní síť zahraničních korespondentů (minimálně 40 zpravodajů), ale původních zahraničních zpráv mají méně než světové agentury, např. ANSA, EFE, DPA

regionální: poskytují servis do geograficky ohraničených oblastí, které mají příbuzné kulturní a politicko-ekonomické vztahy, např. MENA, PRELA, PANA, VIA

národní: jejich působení je prioritní v mateřské zemi, zahraniční zpravodajství získává od jiných agentur, vlastních zpráv od zahraničních korespondentů má málo, její zpravodajství ceněno v zahraničí pro autentičnost, např. ČTK, APA, NTB

Podle typu vlastnictví[editovat | editovat zdroj]

Zpravodajské agentury mohou být:

Mohou ale také být kontrolovány autoritativním nebo totalitním státem, jako např. v Číně, nebo SSSR, jeho satelitech a v některých z jejich následnických států. Zpravidla pak ale neslouží ke zpravodajství a informacím ale k propagandě státních režimů.


Česko[editovat | editovat zdroj]

V České republice existují dvě univerzální, tj. plnoformátové, zpravodajské agentury:

K dalším českým agenturám patří specializované:

  • ČIA neboli Česká informační agentura založená v roce 1997, která se specializuje na informace z finančních trhů. Díky početnému týmu vlastních redaktorů vytváří vlastní agenturní zprávy v objemu 40% všech zpráv.
  • Korzo, soukromá agentura specializovaná na bulvární informace (dle posledních informací z obchodního rejstříku v likvidaci)

Mezinárodní agentury[editovat | editovat zdroj]

Mezi významné mezinárodní agentury, nebo s podstatnou mezinárodní distribucí, patří:

Související články[editovat | editovat zdroj]