Paul Julius Reuter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Paul Julius Reuter
Paul Reuter Vanity Fair 14 December 1872.jpg
Narození 21. července 1816
Kassel
Úmrtí 25. února 1899 (ve věku 82 let)
Nice
Povolání novinář, spisovatel a vydavatel
Národnost Židé
Ocenění Balzanova cena (1981)
Děti Herbert de Reuter
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Socha P. J. Reutera v londýnské City.

Paul Julius Baron von Reuter (21. červenec 1816 Kassel25. únor 1899 Nice) byl britský novinář a mediální podnikatel německého původu, jenž založil tiskovou agenturu Reuters.[1]

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v německém městě Kasselu v židovské rodině jako Israel Beer Josaphat. Jeho otec byl rabín.

V Göttingenu se Reuter setkal s C. F. Gaussem jenž prováděl pokusy s přenosem elektrických signálů pomocí kabelů.

29. října roku 1845 Reuter odjel do Londýna a začal používat jméno Joseph Josephat. 16. listopadu téhož roku konvertoval ke křesťanství a změnil své jméno na Paul Julius Reuter. O týden později, 23. listopadu, se oženil v Berlíně s Idou Marií Elizabeth Clementinou Magnusovou a měl s ní dva syny. Po neúspěšné revoluci roku 1848 opustil Německo a odešel do Paříže, kde pracoval v informační agentuře C.-L. Havase, pozdější Agence France-Presse.

V době kdy vznikala telegrafie, Reuter založil v Cáchách první kancelář Reuters. Na telegrafní trase Berlín – Paříž scházelo propojení v úseku Cáchy – Brusel; Reuter toto spojení zajistil pomocí poštovních holubů. Ti umožňovali doručování zpráv mnohem rychleji než poštovní vlaky, díky čemuž Reuter měl výrazně rychlejší přístup k informacím z pařížské burzy. Holubi byli nahrazeni přímým telegrafním spojením roku 1851.[2]

V roce 1851 Reuter znovu přesídlil do Londýna a zřídil kancelář na londýnské burze cenných papírů. V té době založil tiskovou agenturu Reuters, která se později stala jednou z největších světových agentur informujících o finančních trzích.

17. března 1857 Reuter získal občanství Velké Británie. Následně se zasadil o zřízení telegrafního spojení na evropský kontinent pod Lamanšským průlivem. Roku 1863 bylo dále prodlouženo na jihozápadní pobřeží Irska, do Corku. Z lodí připlouvajících ze Spojených států amerických byly poblíž Corku vhazovány do moře nádoby s depešemi, které byly vytahovány a ihned telegrafovány do Londýna; tam se tak dostávaly před příjezdem lodí.

7. září 1871 udělil Reuterovi kníže ze Saska-Coburgu Ernest II. titul barona.

Julius Reuter zemřel ve francouzském městě Nice v tzv. Reuterově vile. Byl pohřben do rodinné hrobky v Londýně na hřbitově West Norwood Cemetery.

Roku 1940 natočil režisér William Dieterle 90-minutový film "A Dispatch From Reuter's", který zpracovává život J. Reuterse a jeho činnost v informační agentuře.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paul Julius Reuter na francouzské Wikipedii.

  1. Paul Julius Reuter – the founder of Reuters
  2. Standage, T. The Victorian Internet (1999)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • COMAY, Joan; COHN-SHERBOK, Lavinia. Who's Who in Jewish History: After the Period of the Old Testament. London : Routledge, 2002. 407 s. Dostupné online. ISBN 978-0415260305. (anglicky)