Drongovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDrongovití
alternativní popis obrázku chybí
Drongo černý (Dicrurus macrocercus) v severní Indii
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďdrongovití (Dicruridae)
Vigors, 1825
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drongovití (Dicruridae) jsou čeledí malých ptáků z řádu pěvců.

Drongové jsou většinou nevýrazní, černí nebo tmavě hnědí ptáci s krátkýma nohama a typickým vzpřímeným postojem. Živí se hmyzem, který chytají za letu a na zemi.

Systematika[editovat | editovat zdroj]

Čeleď popré popsal popsal irský zoolog Nicholas Aylward Vigors v roce 1825. Zařazení druhů do čeledi bylo po dlouhou dobu předmětem vědeckých debat. V současné době (2022) zahrnuje pouze jeden rod Dicrurus (monotypický Chaetorhynchus byl přeřazen k pávíkovitým).[1]

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Drongo šedobřichý

K roku 2022 bylo popsáno 30 druhů. Následující seznam obsahuje většinu z nich:[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Drongo chocholatý na Madagaskaru

Tito hmyzožraví ptáci se běžně vyskytují v otevřených lesích nebo porostech keřů. Jsou černé až šedé barvy a některé druhy mají též kovový odlesk. Díky dlouhým vidlicovitým ocasům je možné snadno je odlišit od jiných druhů ptáků, asijské druhy drongů navíc mívají výrazné zdobné ocasy. Mají krátké nohy a vzpřímený postoj, podobně jako ťuhýkovití (Laniidae). Svoji kořist loví ve vzduchu ale i na zemi: záleží na jednotlivém druhu a příležitosti. Některé druhy drongů, například drongo vlajkový (Dicrurus paradiseus), dokáží napodobovat zvuky jiných druhů zvířat, dokonce i savců.

Etologie[editovat | editovat zdroj]

Hnízda si staví většinou na vysokých stromech, kam pak samičky nakladou dvě až čtyři vejce. Navzdory své velikosti, tito ptáci dokáží být, nejen při obraně hnízda, velmi agresivní a útoční. Nebojí se ani útočit na daleko větší druhy zvířat, pokud jsou v ohrožení jejich potomci.

Krom toho, že dokáží napodobovat i zvuky některých savců, dokáže například drongo africký (Dicrurus adsimilis) vyvolat falešný poplach, tedy i v případě, že v blízkosti není žádný dravec nebo predátor. Využívá toho například v situaci, kdy se na mraveništi krmí jiné druhy hmyzožravých ptáků a oni také chtějí získat nějakou potravu, spustí falešný poplach a čekají, až se ostatní rozlétnou.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Drongo na anglické Wikipedii.

  1. a b Orioles, drongos, fantails [online]. IOC World Bird List v11.2, 2022 [cit. 2022-01-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Archivovaná kopie. www.stoplusjednicka.cz [online]. [cit. 2021-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]