Přeskočit na obsah

Drongovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDrongovití
alternativní popis obrázku chybí
Drongo černý (Dicrurus macrocercus) v severní Indii
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďdrongovití (Dicruridae)
Vigors, 1825
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drongovití (Dicruridae) jsou čeledí malých ptáků z řádu pěvců.

Drongové jsou většinou nevýrazní, černí nebo tmavě hnědí ptáci s krátkýma nohama a typickým vzpřímeným postojem. Živí se hmyzem, který chytají za letu a na zemi.

Systematika[editovat | editovat zdroj]

Čeleď poprvé popsal popsal irský zoolog Nicholas Aylward Vigors v roce 1825. Zařazení druhů do čeledi bylo po dlouhou dobu předmětem vědeckých debat. V minulosti do čeledi náležely dva rody: Dicrurus a monotypický Chaetorhynchus. Právě druhý zmíněný rod byl ale přeřazen do čeledi pávíkovitých).[1]

Seznam druhů[editovat | editovat zdroj]

Drongo šedobřichý (Dicrurus caerulescens)

Celkem je popsáno 30 druhů.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tito hmyzožraví ptáci se běžně vyskytují v otevřených lesích nebo porostech keřů. Jsou černé až šedé barvy a některé druhy mají též kovový odlesk. Díky dlouhým vidlicovitým ocasům je možné snadno je odlišit od jiných druhů ptáků, asijské druhy drongů navíc mívají výrazné zdobná ocasní pera. Mají krátké nohy a vzpřímený postoj, podobně jako ťuhýkovití (Laniidae). Svoji kořist loví ve vzduchu ale i na zemi: záleží na jednotlivém druhu a příležitosti. Některé druhy drongů, například drongo vlajkový (Dicrurus paradiseus), dokáží napodobovat zvuky jiných druhů zvířat, dokonce i savců.

Etologie[editovat | editovat zdroj]

Hnízda si staví většinou na vysokých stromech, kam pak samičky nakladou dvě až čtyři vejce. Navzdory své velikosti, tito ptáci dokáží být, nejen při obraně hnízda, velmi agresivní a útoční. Nebojí se ani útočit na daleko větší druhy zvířat, pokud jsou v ohrožení jejich potomci.

Krom toho, že dokáží napodobovat i zvuky některých savců, dokáže například drongo africký (Dicrurus adsimilis) vyvolat falešný poplach, tedy i v případě, že v blízkosti není žádný dravec nebo predátor. Využívá toho například v situaci, kdy se na mraveništi krmí jiné druhy hmyzožravých ptáků a oni také chtějí získat nějakou potravu. Spustí proto falešný poplach a čekají, až se ostatní rozlétnou.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Drongo na anglické Wikipedii.

  1. a b Orioles, drongos, fantails [online]. IOC World Bird List v11.2, 2022 [cit. 2022-01-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Archivovaná kopie. www.stoplusjednicka.cz [online]. [cit. 2021-01-04]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2021-01-04. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]