Reintrodukce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Reintrodukce kriticky ohrožených koňů Převalských v Mongolsku se řadí ke stále probíhajícím a zatím úspěšným reintrodukcím, ke kterým až dodnes významně přispívá také Zoologická zahrada Praha.

Reintrodukce je úmyslné vypuštění v zajetí odchovaných jedinců určitého druhu zpět do volné přírody, případně vypuštění jedinců odchycených v přírodě na místo, kde vymizeli. Cílem bývá posílit či zcela obnovit populaci druhu (na určitém místě nebo obecně v přírodě).

Často se tak stává u jedinců nějakého kriticky ohroženého nebo již ve volné přírodě zcela vyhubeného druhu odchovaných v zoologických zahradách nebo v přírodních rezervacích. Dnes již víme, jak tomu však před několika lety ještě nebylo, že u některých druhů živočichů je nutné brát navědomí, že mláďata jsou zde životně závislá na předávání zkušeností od svých rodičů nebo od zkušených zástupců vlastního druhu, mezi které patří například získávání potravy a její správná identifikace, ale i určení predátorů a obrana před nimi.

Mezi světově úspěšné reintrodukce patří například obnova populace supů v Alpách, zubrů v Bělověžském národním parku či rysů ostrovidů ve Švýcarsku. Mezi v současné době stále ještě probíhající reintrodukce patří např. obnova populací kondora kalifornského v Severní Americe, koně Převalského na území Mongolska, orangutanů v Borneu či puštíka bělavého na Šumavě.

Reintrodukce je vysazení jakéhokoliv biologického taxonu (zoologického i botanického) do míst původního výskytu odkud vymizel nebo byl vyhuben.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Reintroduction na anglické Wikipedii a Auswilderung na německé Wikipedii.

  1. Všeobecná encyklopedie. Svazek 6. Praha: DIDEROT, 2002.8 svazků. S. 376. (česky)