Kondor kalifornský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKondor kalifornský
alternativní popis obrázku chybí
Kondor kalifornský
Stupeň ohrožení podle IUCN
kriticky ohrožený
kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádkondoři (Cathartiformes)
Čeleďkondorovití (Cathartidae)
Rodkondor (Gymnogyps)
Lesson, 1842
Binomické jméno
Gymnogyps californianus
(Shaw, 1797)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kondor kalifornský (Gymnogyps californianus) je kriticky ohrožený pták z čeledi kondorovitých. V současné době tento kondor obývá pouze oblast Grand Canyonu, Národního parku Zion, pohoří Kalifornie na západním pobřeží a sever mexického státu Baja California, kde byl uměle vysazen – roku 1987 v přírodě vyhynul. V současné době je také jediným žijícím zástupcem rodu Gymnogyps.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kondor kalifornský je největším suchozemským ptákem Severní Ameriky. Je celý černý s bílým pruhem na spodní straně křídel a holou hlavou, jejíž zbarvení se pohybuje od nažloutlé po jasně červenou. Ze všech americkým ptáků má také největší rozpětí křídel (2,5 až 3 metry) a patří i mezi nejtěžší z nich (7 až 11 kg). Jeho potravu tvoří převážně mršiny. Je zároveň i jedním z nejdéle žijících ptáků světa, může se totiž dožít až 50 let.

Během 19. století byl u jeho populace zaznamenán drastický pokles, který byl způsoben zejména lovem, častou otravou olovem a ničením jeho přirozeného biotopu. V roce 1987 proto vláda Spojených států schválila ochranný program, jehož cílem bylo pochytat zbývajících 22 do té doby volně žijících jedinců a umístit je do San Diego Wild Animal Park a do Zoo v Los Angeles. Zde se po mnoho let dařilo kondory kalifornské úspěšně rozmnožovat, a tak v roce 1991 došlo k zpětné reintrodukci do volné přírody. Projekt na záchranu kondora kalifornského je dodnes nejdražším ochranářským opatřením v historii Spojených států. V dubnu 2009 na světě žilo celkem 322 zástupců tohoto druhu, z toho 172 v té době přežívalo ve volné přírodě.[2] V červenci roku 2019 pak bylo americkými úřady oznámeno, že počet narozených jedinců dosáhl jednoho tisíce.[3]

Kondor kalifornský je také významným ptákem pro mnoho domorodých kalifornských kmenů a často proto hraje důležitou roli v několika jejich tradičních mýtech.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku California Condor na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. http://www.sandiegozoo.org/animalbytes/t-condor.html
  3. Největší pták Severní Ameriky zvrátil hrozbu vymření. Narodilo se už tisící mládě. ČT24 [online]. [cit. 2019-07-25]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]