Wikipedie:WikiProjekt Zdrojování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Někteří wikipedisté vytvořili projekt na nejlepší organizaci informací v článcích souvisejících se zdrojováním. Tato stránka a její podstránky obsahují jejich doporučení v naději, že projekt získá pozornost ostatních wikipedistů. Pokud byste rádi pomohli, navštivte diskusní stránku a prohlédněte si příspěvky.

Vize projektu[editovat | editovat zdroj]

Zdrojování, neboli doplňování zdrojů do článků je důležitou činností, která zvyšuje ověřitelnost Wikipedie, čímž se výrazně zvýší kvalita a důvěryhodnost daného článku. Pokud nějaký editor zpochybní tvrzení v článku, v drtivé většině případů je potřeba ho doložit věrohodným zdrojem. Můžete tedy Wikipedii pomoci tím, že ke zpochybněnému tvrzení patřičný zdroj/zdroje naleznete a vložíte do článku jako reference.

Ozdrojovat článek je v neposlední řadě také slušnost vůči autorovi pramene, z něhož uživatelé Wikipedie čerpají. V mnohých případech je využívání informací bez uvedení zdrojů protiprávní.

Základní aktivity[editovat | editovat zdroj]

 • Doplňování zdrojů do článků.
 • Osvěta na téma zdrojování.

Nástroj Citation Hunt[editovat | editovat zdroj]

K zobrazení náhodného neozdrojovaného tvrzení na české Wikipedii je možné nyní použít Citation Hunt.

Citation Hunt („Lovec citací“) je nástroj, který na České Wikipedii vyhledává neozdrojovaná tvrzení. Z tisíců označených neozdrojovaných tvrzení ukáže nějaké náhodné – můžete ho ozdrojovat, nebo hledat dál. Okruh zobrazovaných článků můžete omezit tím, že do spodního políčka vyplníte okruh témat, které chcete řešit. Řídí se to systémem kategorií na České Wikipedii. Během psaní pozorně sledujte našeptávač, který nabídne příslušné kategorie (kdybyste se nedívali a napsali rovnou třeba „Afrika“, nic se nezobrazí, protože v kategorii „Afrika“ je jenom několik článků a žádný nepotřebuje doplnit zdroj; než ale slovo dopíšete, zobrazí se nabídka různých podkategorií, např. „Fauna Afriky“).

Podstránky[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

 1. Kozuch 18. 8. 2008, 11:58 (UTC)
 2. Krvesaj 18. 8. 2008, 12:02 (UTC) - prozatím přidávám mezi sledované stránky
 3. IoannesM - Jsem iniciátorem. Tak do půlky září nebudu mít moc času, potom to rozjedu víc. Přispívat rozhodně chci.
 4. Chmee2 - aktivní pomoc při vysvětlování zdrojování, postupů, jak na to a zdrojování článků
 5. frettie.net 24. 11. 2008, 11:37 (UTC) Velice rád pomůžu, až se to nějak rozjede.
 6. JeremySil 26. 12. 2011, 11:53 (UTC) Příležitostně rád pomůžu, pokud budu vědět čím a jak.
 7. Matěj Orlický (diskuse) 19. 11. 2014, 14:07 (CET) Principy, osvěta v souvislosti s wikiprojektem Nápověda.[odpovědět]

Cíle (krátkodobé úkoly)[editovat | editovat zdroj]

 1. Přiblížení citačních šablon editačnímu oknu.
 2. Schválení Wikipedie:Reference/návrh.

Šablona projektu[editovat | editovat zdroj]

 • {{WikiProjekt Zdrojování}} - vkládá se na začátek diskusní strany každé stránky (ne článku), o kterou se Wikiprojekt zajímá (související pravidla, doporučení, šablony atd.).


Související stránky[editovat | editovat zdroj]