Diskuse s wikipedistou:Zbrnajsem

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Archivy
Archivy:

Upozornění: Tykám si jen s přáteli. Pokud jimi zatím nejsme, považuji za slušnější vykání.

Archivace[editovat zdroj]

Dobrý den, kolego, všechno dobré v novém roce 2020! Archivaci máte opravenou, snad správně... Také jsem upravil hlavičky jednotlivých archivů, takže teď lze prohlížet jednotlivé archivy bez vracení se na aktuální diskusní stránku. Neděkujte, rádo se stalo :). --Mario7 (diskuse) 12. 1. 2020, 21:22 (CET)

@Mario7: Musím poděkovat! Pěkně jsem to pomotal, a Vy jste mne zase zachránil. Takže srdečné díky a přeju Vám mnoho zdraví, štěstí a zdaru v tomto roce 2020. Jistě budeme zase dobře spolupracovat. --Zbrnajsem (diskuse) 12. 1. 2020, 21:56 (CET)

IP Wikipedista:213.192.26.22[editovat zdroj]

Než se s tím budete patlat, rád bych Vás upozornil, že ty jeho články jsou mnohdy silně zavádějící a neecyklopedicky až naivně psané a bude třeba je kompletně přepsat. Např. en:Nautilus cookanum žil podle enwiki v období eocénu a nebyl zřejmě vyhuben v 17. stol., jak IP psala. Číst to je v současnosti škoda času. Jinak něco jsem Vám poslal na mail, též by se mohlo líbit. OJJ, Diskuse 18. 1. 2020, 17:58 (CET)

Díky! --Zbrnajsem (diskuse) 18. 1. 2020, 18:53 (CET)

Statistika uživatele[editovat zdroj]

Zdravím kolego, zkuste mrknout na šablonu Zbrnajsem (diskusepříspěvkypočítadločlánkyshrnutízablokovánívšechny projekty). Tam se dozvíte některé statistické detaily.--Rosičák (diskuse) 25. 1. 2020, 19:16 (CET)

Volby 1946[editovat zdroj]

Děkuji za navrácení infoboxu Ludwig V. von Ballonburg und Mohenzollern (diskuse) 17. 2. 2020, 10:59 (CET)

Shrnutí editace[editovat zdroj]

Kolego, prosím, využívejte shrnutí editace právě k tomu, k čemu je určeno, tedy k co nejstručnějšímu shrnutí toho, co jste v příslušné změně provedl, případně k podobně stručnému zdůvodnění, proč jste tak učinil. Nezabrušujte ale zbytečně do prezentace svých obecně společensko-politických dojmů, názorů, postojů, nedělejte si ze shrnutí editace debatní kroužek. Je-li skutečně nezbytné obsáhlejší vysvětlení k provedené editaci, využijte k tomu příslušnou diskusní stránku. Děkuji. --Bazi (diskuse) 3. 3. 2020, 17:29 (CET) Připojuji se. Whitesachem (diskuse) 3. 3. 2020, 19:55 (CET)

Petrohrad[editovat zdroj]

Dobrý d., vrátil jste na stránku větuː "Car Petr I. Veliký byl ovlivněn pobytem v Nizozemsku, přitom pojmenoval nové město po svém patronovi, apoštolu Petrovi, nikoliv po sobě samém"....zdroj této info jsem předtím nikde nenašla, proto jsem text upravila naː"Car Petr I. Veliký, ovlivněný pobytem v Nizozemí, pojmenoval město po svém patronu, apoštolu Petrovi". můžu se zeptat, kde jste vaší informaci nalezl?--Druhák (diskuse) 16. 3. 2020, 20:16 (CET).

Dobrý večer, dnes je pozdě, víc Vám

odpovím snad zítra. Moje editace vycházela ale z logiky dosavadního textu. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 3. 2020, 22:50 (CET)

Číslice do 12 vypisujeme[editovat zdroj]

Zdravím, kolego. Zaujala mě tato Vaše editace, zejména tedy její shrnutí slovy "číslice do 12 vypisujeme". Všiml jsem si už nedávno na iDnesu, že tam do redaktorů někdo nějakou takovou zásadu nabušil a oni ji uplatňují dogmaticky a zcela iracionálně, protože jim ta jejich autorita zapomněla zároveň říct, že pokud jde například o dvě čísla udávající společně rozmezí anebo o výčet více čísel stejného typu v rámci jednoho kontextu, tak je především vhodné, aby všechna tato čísla byla psána stejným způsobem, tedy buď všechna slovy ("od jedenácti do patnácti") nebo všechna čísly ("od 11 do 15"), ale psát "od jedenácti do 15" je naprostý paskvil, který tluče do očí. Ostatně i ta Vaše výše odkazovaná editace byla trochu takový případ.

Nevím, odkud Vy máte zrovna tu hranici 12 ani odkud jste nabyl dojmu, že jde o natolik závazné vodítko, že je nutné kvůli tomu opravovat již napsaný text. Zkoušel jsem Googlem hledat, jestli nějaká taková doporučení někde najdu. Našel jsem třeba tuto stránku, která se sice týká překladů právních textů do angličtiny, ale tyto zásady se asi dají přiměřeně aplikovat i na češtinu a na jiná témata než právo. Autor zde skutečně doporučuje, že "čísla menší než 10 píšeme slovy, od 10 výš číslicemi", ale následuje několik dalších pravidel, která to korigují: například "pokud věta začíná číslem, vypíšeme ho slovy vždy" nebo "nemícháme slova a číslice" (to je právě to, na co se Vás snažím upozornit).

Tento bloger uvádí také, že „čísla do deseti se píší slovy“, ale také si vymyslel nějaké osobité výjimky: „Slovy se dají psát i vyšší čísla, pokud jsou jednoslovná. Samozřejmě, když píšete nějaké statistické údaje např. ze svého výzkumu, tam už je vhodné použít normální čísla.“ Tedy na „statistické“ údaje z neznámého důvodu aplikuje jiné zásady než jiná čísla. Prezentuje se i jako bývalý redaktor Deníku a MF Dnes, kde do něj nejspíš tyto zásady byly indoktrinovány, a aktuálně prý dělá korektury diplomových prací.

Ale třeba Jazyková příručka ÚJČ se žádnou takovou hranici vytvářet nepokouší a způsob psaní čísel odvozuje pouze ze stylu textu: „V odborných a administrativních textech se dává přednost uvedení čísel a počtu jevů číslicemi.“

Martin Prošek v jazykovém koutku na Českém rozhlase shrnuje pravidla takto: „Nuže, slovem píšeme číselné údaje zvláště v textech, které nejsou řekněme přísně matematické a ve kterých čísla nepřevládají. Hranice matematických a nematematických typů textů se nedá přesně vymezit, platí ale nejdůležitější zásada, a to je jednotnost. Rozhodneme-li se psát slovy, musíme psát slovy všechny číselné údaje v celém textu a naopak, rozhodneme-li se pro číslici, musíme důsledně vypisovat počty číslicemi, a to opět v celém textu“.

A to bych i já považoval za mnohem důležitější zásadu. Tu hranici 10 nebo 12 má smysl uplatňovat nanejvýš pro ojedinělý výskyt čísla v textu, který je jinak bez čísel (Šly panenky silnicí, potkali je myslivci dva), a rozhodně ji nelze považovat za nějaké přesné a závazné pravidlo - pokud někdo má tuto orientační hranici nastavenou na 20 a někdo jiný na 5, rozhodně to není něco, kvůli čemu by se měly vést editační války a ten druhý způsob zápisu čísel označovat za nesprávný nebo chybný. V textu, který se zabývá vývojem epidemie, je nepochybně vhodné psát všechny počty nakažených jednotně číslicemi, ale údaje jiného druhu (například počet ministrů přítomných na tiskové konferenci) je možné v témž textu napsat slovy. To už jsou ovšem věci, ke kterým člověk musí dojít jazykovým citem a inteligencí, protože žádná stylistická a typografická doporučení nebudou všechny možné kombinace všech různých eventualit rozebírat takto dopodrobna. --ŠJů (diskuse) 18. 3. 2020, 17:56 (CET)

Rossini: Běží hlasování kandidáta na NČ[editovat zdroj]

Zdravím, už jen pár dní poběží hlasování Wikipedie:Nominace nejlepších článků/Gioacchino Rossini. Nechcete se taky zapojit? Popř. se ještě podílet na možných úpravách, už jste článku velmi pomohl. Děkuji. --Pavouk (diskuse) 1. 4. 2020, 22:47 (CEST)

Bitva u Marenga[editovat zdroj]

Zdravím, kolego Zbrnajsem. Zaregistroval jsem Vaši aktivitu na mém článku Bitva u Marenga a když už jste se zastavil, určitě Vás rád zvu k stylistické úpravě a výpomoci v tomto ohledu. Vzhledem k tomu že si Vašeho názoru cením, rád bych se Vás zeptal, co se úvodu článku týče - docela jsem se pustil do pozadí bojů, a cítím že jsem se "rozjel" až příliš. Zajímalo by mě, jestli informace co tam píšu shledáváte přínosnými, nebo si myslíte že bych měl pozadí kampaně před bitvou zkrátit. Děkuji za Vaši odpověď, --Darth_AK (diskuse) 25. 4. 2020, 09:59 (CEST)

@Darth AK: Tak to jste Vy, a copak mezitím studujete? Ten úvod je prima! Dal jsem tam nějaké odkazy, ale jinak všechna čest. Potřebovali bychom článek o té obci Marengo ... Kupodivu článek o marengu je, ale ne o obci. Nezlobte se, že zatím víc nenapíšu. Článek je na 100 % potřebný, máte dobrý sloh, a vůbec - je fajn, že tady pracujete. Někdy, snad brzy, se k tomu tématu vrátím. Zdravím, Zbrnajsem (diskuse) 25. 4. 2020, 11:05 (CEST)
Děkuji, jsem to já :). Nestuduji momentálně nic, pracuji - možná mě čekají práva. Jsem rád že se Vám líbí můj sloh a schvalujete strukturu článku tak jak je, budu tedy pokračovat a těšit se na každou Vaši případnou zastávku :). S pozdravem --Darth_AK (diskuse) 25. 4. 2020, 11:36 (CEST)

Druhá světová válka[editovat zdroj]

Kolego poprosil bych vás o úpravu infoboxu v druhá světová válka. Dragovit stále cpe loutkové státy, které tam vážně nemají co dělat. --Wikipedista:BobM d|p 11. 5. 2020, 21:03 (CEST)

@BobM: Pokud ji tak mohu nazvat, tak jsem pro „Vaši“ verzi, kolego BoBM. Tedy bez těch loutkových států. Asi ale bude o tom větší diskuse. --Zbrnajsem (diskuse) 11. 5. 2020, 21:51 (CEST)

Koronavir a Floyd[editovat zdroj]

Dobrý den, kolego, nechci plkat na diskusní stránce u Floyda, tak Vám píšu radši sem. Vaše úvaha mi připomněla některé texty, které jsem na toto téma v poslední době četl. Zde je malé zamyšlení na téma, o němž jste psal. A tady a tady jsou úvahy o možném pokračování v podobě obráceného vztahu příčiny a následku, resp. o možné roli stresu, gemomu a hormonů... dost zajímavé, doporučuji k přečtení :). Zdraví --Mario7 (diskuse) 16. 6. 2020, 15:20 (CEST)

Vidíte, kolego Mario7, že jsem se moc nemýlil ohledně korony. Je to zajímavé, co bylo napsáno, asi to použiju do článku. Uživatel Bazi už několikrát napsal cosi o tom, že já „vykládám“ (tím stejným slovem). To už mne nechává chladným (nebo také ne). Vše od Vás si pozorně přečtu. Také zdravím, --Zbrnajsem (diskuse) 16. 6. 2020, 15:26 (CEST)
Kolego, zchladit byste měl především své opakované tendence zneužívat Wikipedii jako volné diskusní fórum. Zkuste se poučit a psát více k věci, pomohlo by to nám všem. S pozdravem --Bazi (diskuse) 16. 6. 2020, 15:35 (CEST)
Vaše poučování jsem už několikrát odmítl, kolego Bazi. Všechno, co jsem do té diskuse napsal, bylo k věci. Třeba ta povalená Kolumbova socha, možná má někdo k tomu zdroj. Vaše postoje jsou známy, moje rovněž. Oba máme na Wikipedii svoje místo, oba máme určité vlastnosti. Věnujte se prosím tvorbě a ne osobní kritice. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 6. 2020, 15:50 (CEST)
Co jste tam napsal o svých dojmech, nijak nesouviselo s otázkou rozdělování článku, což bylo tématem oné sekce (sám jste ji ostatně zakládal). Nejde zdaleka jen o můj osobní názor na Vaše působení na Wikipedii, jak je z minulosti dobře známo. Věnujte se prosím tvorbě a konstruktivní spolupráci. --Bazi (diskuse) 16. 6. 2020, 15:56 (CEST)
Zdržujete mne, kolego. Vaše připomínání mojí tzv. minulosti je už notorické a k ničemu nevede. Mohl byste toho nechat, takové jednání je totiž osobní útok. Neprospívá to Wikipedii ani trochu. Pokud to považujete za Vaši konstruktivní spolupráci se mnou, tak se laskavě zeptejte někoho jiného, zda to také tak vidí. Já bych Vám mohl také leccos připomenout, kolego Bazi, ale nemám na to momentálně čas. Předpokládám, že tady budete chtít mít poslední slovo (jako už často), ale to se zmýlíte. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 6. 2020, 16:15 (CEST)
Holt komu není rady, tomu není pomoci... Až zase přeteče pohár, nadějeme se třeba dalšího opatření. Přitom by bylo mnohem lepší pro všechny zúčastněné, kdybyste se konečně poučil a zapnul autokorekci těchto svých nešvarů. --Bazi (diskuse) 16. 6. 2020, 16:23 (CEST)
Tak asi budu já muset podat WP:ŽOO pro soustavný stalking a nekolegiální chování. Kolega Bazi by si měl uvědomit, že už dávno není členem AV, aby mohl o někom rozhodovat. Mělo by mu také být známo, že nevítané „diskusní příspěvky“ smím na vlastní stránce smazat. --Zbrnajsem (diskuse) 16. 6. 2020, 16:37 (CEST)
Kolego, já bych tu všechny příspěvky nechal, protože vaěe diskuzní reakce se mi velmi líbily. a to byste asi musel smazai i je, protože by neměly smysl. --Chalupa (diskuse) 16. 6. 2020, 23:21 (CEST)

Poděkování[editovat zdroj]

Děkuji Vám za Vaše kroky, nutné pro záchranu dvou článků o virech (zatím na Vašich podstránkách). Z nich se jasně ukazuje, že nejde o žádný strojový překlad, ale velmi solidní převedení od Wikipedista:BARB0RA000, a „údržba“ jistého správce, spočívající v jejich smazání, nebyla na místě. Možná tím bude k dalšímu snažení povzbuzena i BARB0RA000, která je podle záznamu editací mezi wikipedisty nováčkem (začala až letos).

Dovolil jsem si (ve Vašem prostoru) provést několik drobných typografických úprav, úpravu wikiodkazů a jednu terminologickou korekci (tail=bičík), snad se nebudete zlobit.

Ještě jednou díky. Zdraví Petr Karel (diskuse) 1. 7. 2020, 10:31 (CEST)

Markýza de Alorna[editovat zdroj]

Proti přesunu nic nemám, důvod byl ten, že jako markýza de Alorna je uváděna ve slovníku spisovatelů, nevím proč, asi tak byla zkráceně nazývána jako autorka básní. S přáním hezkého dne --Chalupa (diskuse) 12. 7. 2020, 17:53 (CEST)

@Chalupa: Díky! Přece jenom je u šlechty jakýsi konsenzus, tak jsem to udělal podle toho. Mám tady pár šachových partií, třeba by Vás zajímaly. Jedna je jako úkol - mat ve čtyřech tazích. Já to ale zvládnu jenom za pět tahů. Zdravím srdečně, --Zbrnajsem (diskuse) 12. 7. 2020, 18:57 (CEST), --Zbrnajsem (diskuse) 12. 7. 2020, 19:25 (CEST)