Tupanvirus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTupanvirus
alternativní popis obrázku chybí
Baltimorova klasifikace virů
Skupina I (dsDNA viry)
Vědecká klasifikace
Realm Varidnaviria
Říše Bamfordvirae
Kmen Nucleocytoviricota
Třída Megaviricetes
Řád Imitervirales
Čeleď Mimiviridae
Rod Tupanvirus
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tupanvirus je název dvou obřích virů, Tupanvirus deep ocean a Tupanvirus soda lake. Jsou pojmenovány podle Guaraníjského boha Tupã (Tupan), boha hromu a míst, kde byly nalezeny. Jsou to první viry, o kterých se uvádí, že obsahují geny pro aminoacyl tRNA syntetázy pro všech 20 standardních aminokyselin.[1]

Tupanvirus měří až 1,2 μm v celé délce virionu, s kapsidou podobnou velikosti a složení amoebálních mimivirů (~ 450 nm). Avšak virion Tupanviru představuje velký válcový ocas (~ 550 nm × 450 nm průměr) připojený k bázi kapsidy. Některé částice mohou dosáhnout až 2,3 μm, kvůli změně velikosti ocasu.

Genom[editovat | editovat zdroj]

Genom obsahuje zhruba 1,5 milionu párů lineární dvouvláknové DNA kódující 1276 –1425 predikovaných proteinů.[1] Mnoho genů, které kódují procesy buněčných organismů, se nachází i v genomu Tupanviru. Jako obrovský virus představuje Tupanvirus největší translační aparát ve známé virosféře. Tupanvirus sdílí předky s kmenem Mimivirů.

Translace je jednou ze základních hranic mezi virosférou a buněčným světem. I ti nejjednodušší neviroví mezibuněční parazité představují bohatý soubor translačního aparátu, zahrnující aminoacyl tRNA syntesázy, tRNA, faktory peptidické syntézy a ribozomální proteiny. Nátura parazitismu většiny nevirových mezibuněčných parazitů závisí na význačném nedostatku genů, vztahujících se k produkci energie. I když s těmito organismy tupanviry sdílí podobný způsob života, většina tupanvirů trpí kromě nedostatku genů k výrobě energie i nedostatkem translačních genů. Tupanvirus je také cytotoxický a způsobuje vážné selhání ribozomální RNA a progresivní degradaci jádra hostitelských i nehostitelských buněk. Analýza tupanvirů představuje nový krok k pochopení vývoje obrovských virů.

Hostitel[editovat | editovat zdroj]

Tupanviry jsou schopné infikovat protisty a améby, ale pro člověka pravděpodobně nepředstavují žádnou hrozbu.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tupanvirus na anglické Wikipedii.

  1. a b c Science News [online]. 2018-02-27 [cit. 2020-05-19]. Dostupné online. (anglicky)