Wikipedie:Komunitní wishlist

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Vítejte na stránce komunitního wishlistu spolku Wikimedia Česká republika. Na této stránce můžete navrhovat témata akcí, kterých byste se rádi zúčastnili, nebo hlasovat o již navržených. Jednu ze tří vítězných akcí poté spolu s vámi zorganizujeme.

Stránka je inspirována obdobným wishlistem na Wikimedia Metě. Cílem je vybrat jednu akci z návrhů, které poskytne komunita. Vítězný návrh se poté tým spolku Wikimedia Česká republika pokusí společně s přihlášenými (spolu)organizátory přetavit v realitu.

A pokud Váš návrh nevyhraje? Nevadí! Zbylá témata nezapadnou pod stůl. Jsou pro nás důležitou informací o tom, co komunitu zajímá a můžeme se k nim dostat později. Uzávěrka hlasování je 12. června 2023.

Hlasování[editovat | editovat zdroj]

Hlasujte vložením svého podpisu pod konkrétní návrh. Hlasovat můžete i pro ten svůj. Každý návrh můžete podpořit jedním hlasem – můžete si vybrat, jestli chcete akci podpořit jako účastník, nebo jako (spolu)organizátor. Realizace akce je podmíněna podpisem nejméně jednoho (spolu)organizátora z řad komunity. Můžete hlasovat pro neomezený počet akcí.

Pokud chcete navrhnout pouze téma a o konkrétní akci ještě nemáte představu, vyberte z možnosti „Typ akce“ variantu „nevím“.

Předem děkujeme za každý váš návrh a hlas. Wishlist je pro nás nový způsob získávání podnětů z široké komunity a ceníme si vašeho zapojení.

Návrhy prosíme předkládejte v tomto formátu pod tuto stránku:

== Název, potažmo téma akce ==
=== Typ akce ===
editaton/soutěž/výjezd/jiné (možno upřesnit)/nevím

=== Popis ===
zde můžete navrhovanou akci hlasujícím blíže popsat
=== Akci chci (spolu)zorganizovat ===
#

=== Akce se chci zúčastnit ===
#

Wiki za školou[editovat | editovat zdroj]

Typ akce[editovat | editovat zdroj]

Kampaň s prvky editatonu a soutěže

Popis[editovat | editovat zdroj]

Wikipedie se často používá jako studijní pomůcka. Hodně článků používaných pro tento účel přitom je dlouhodobě na nízké úrovni. Cílem akce bude takové články vylepšovat.

Účastník akce si vybere jeden nebo více článků plnících kritéria uvedená níže. Během trvání akce (cca 2 až 4 měsíce) je dostane na vyšší úroveň tak, aby byly informativní, srozumitelné, ozdrojované, korektní a formálně v pořádku.

Pokud bude zájem a možnost, můžeme se někdy také sejít a editovat společně. Všichni účastníci na konec dostanou ocenění (vyznamenání na Wikipedii) a nejaktivnější (kdo vylepšil nejvíc článků + aktivní členové poroty / organizátoři) také knižní poukázku nebo podobný dárek.

Bylo by dobré, kdyby to zaštítil nějaký známý pedagog a kdybychom to propagovali na středních školách (můžou se účastnit studenti i pedagogové).

Články k vylepšení v rámci akce splňují tyto podmínky:

  • aspoň 5 let staré
  • nedokonalé (krátké, špatně srozumitelné, formálně nedotažené apod.)
  • učivo základních nebo některých středních škol (nebudeme v rámci poroty schopní posoudit články na pokročilá vysokoškolská témata ze všech oborů)
  • ve školním roce mají typickou čtenost aspoň 500 / měsíc
  • o prázdninách jejich čtenost klesá zhruba o 20 % a víc oproti průměru školního roku (tj. používají se při studiu)

Příklady: https://pageviews.wmcloud.org/pageviews/?project=cs.wikipedia.org&platform=all-access&agent=user&redirects=0&start=2015-07&end=2023-04&pages=Dusi%C4%8Dnan_draseln%C3%BD%7CKotangens%7CVi%C5%A1%C5%88ov%C3%BD_sad%7CV%C3%A1clav_Th%C3%A1m%7CKlep%C3%ADtkatci%7CRezistor%7CAbsolutn%C3%AD_monarchie

Akci chci (spolu)zorganizovat[editovat | editovat zdroj]

  1. --Jan Spousta (diskuse) 10. 5. 2023, 10:36 (CEST)Odpovědět[odpovědět]

Akce se chci zúčastnit[editovat | editovat zdroj]