Primadona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prima donna assoluta Maria Callas, která se stala primadonou ve všech významech toho slova.

Primadona (it.: prima donna) je první dáma, první sólistka operního domu nebo operní společnosti. Jsou to většinou sopranistky, dosti často koloraturní sopranistky, jimž náleží hlavní ženské role v nejslavnějších dílech operního repertoáru.

Vznik a rozsah pojmu[editovat | editovat zdroj]

Termín vznikl v 17. století v prostředí rané italské opery a později se rozšířil po celé Evropě. V 18. stol. se role primadony rozdělila a vedle titulu prima donna assoluta (neomezená, absolutní) vznikl též titul prima donna altra, nebo jinak seconda donna (druhá dáma). Význam termínu se postupně vyvíjel; v 19. století se jako primadony označovaly též pěvkyně s vysokými ambicemi až po současnost, kdy termín primadona nabývá někdy až hanlivého významu, který označuje svárlivé a skandály opředené operní hvězdy - všeobecně však záleží na kontextu, ve kterém je termín uveden.

Anna Netrebko na plese ve Vídni 2013

Ještě před hvězdami operního světa druhé poloviny 20. století jako byly Maria Callas, Renata Scotto, Renata Tebaldi a Mirella Freni, patřila k těmto velkým a všeobecně uctívaným operním primadonám také česká sopranistka Ema Destinová. Mezi nejvýznamnější operní pěvkyně současnosti, kterým se od kritiků často dostává označení primadona, a to v pozitivním smyslu, patří Anna Netrebko (která je mnohdy již nazývána prima donna assoluta), Renée Fleming a Angela Gheorghiu.

Přenesený význam pojmu[editovat | editovat zdroj]

Význam slova byl postupem doby přenesen i mimo svět opery (divadla). Užívá se v mírně pejorativním významu např. ve sportu i jinde.