Primadona

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search

Primadona (it.: prima donna) je první dáma, první sólistka operního domu nebo operní společnosti. Jsou to většinou sopranistky, dosti často koloraturní sopranistky, jimž náleží hlavní ženské role v nejslavnějších dílech operního repertoáru.

Vznik a rozsah pojmu[editovat | editovat zdroj]

Termín vznikl v 17. století v prostředí rané italské opery a později se rozšířil po celé Evropě. V 18. stol. se role primadony rozdělila a vedle titulu prima donna assoluta (neomezená, absolutní) vznikl též titul prima donna altra, nebo jinak seconda donna (druhá dáma). Význam termínu se postupně vyvíjel; v 19. století se jako primadony označovaly pěvkyně s vysokými ambicemi a pěveckými schopnostmi. V současnosti nabývá termín primadona někdy až téměř hanlivého významu a označuje svárlivé a skandály opředené operní a jiné hvězdy. Všeobecně však záleží na kontextu, ve kterém je termín uveden.

Slavné primadony[editovat | editovat zdroj]

Anna Netrebko na plese ve Vídni 2013

Již v 18. a 19. století měly mnohé pěvkyně renomé jako primadony. Patřily k nim mj. Italka Giuditta Pasta a Španělky Maria Malibran a Pauline Viardot-García, které byly sestry.

Ještě před hvězdami operního světa druhé poloviny 20. století, jako byly Maria Callas, Renata Scotto, Renata Tebaldi, Mirella Freni, Montserrat Caballé a Joan Sutherland, patřily k těmto velkým a všeobecně uctívaným operním primadonám také české sopranistky Ema Destinová, Maria Jeritza a Jarmila Novotná.

Mezi nejvýznamnější operní pěvkyně současnosti, kterým se od kritiků často dostává označení primadona nebo diva, a to v pozitivním smyslu, patří Anna Netrebko (která je mnohdy již nazývána prima donna assoluta), Edita Gruberová, Renée Fleming, Angela Gheorghiu, Cecilia Bartoli a Joyce DiDonato.

Z pěvkyň mladší generace mají podle kritiků velký potenciál sopranistky Olga Peretjatko a Aida Garifullina z Ruska a Bulharka Sonja Jončeva a dvě pěvkyně z Lotyšska, mezzosopranistka Elīna Garanča a sopranistka Kristīne Opolais. Všechny čtyři patří mezi operní hvězdy vystupující pravidelně na scéně Metropolitní operyNew Yorku a v jiných významných operních domech.

Přenesený význam pojmu[editovat | editovat zdroj]

Význam slova byl postupem doby přenesen i mimo svět opery (divadla). Užívá se v mírně pejorativním významu např. ve sportu i jinde.