Renata Scottová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Renata Scottová
RENATA SCOTTO, SOPRANO.JPG
Narození 24. února 1934 (85 let)
Savona
Zaměstnavatel Accademia Nazionale di Santa Cecilia
Ocenění komandér Řádu umění a literatury (1995)
International Opera Award (2017)
Cena Emmy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Renata Scottová (* 24. února 1934, Savona) je bývalá italská operní pěvkyně, sopranistka. V současnosti operní režisérka. Jako zpěvačka se specializovala na bel canto a Verdiho repertoár. Zpívala 45 operních rolí od osmnácti skladatelů.

Život[editovat | editovat zdroj]

Debutovala v osmnácti letech rolí Violetty ve Verdiho Traviatě. V La Scale prvně zpívala v roce 1953. Do zahraničí pronikla v září 1957, to když na festivalu v Edinburghu musela zaskočit za slavnou Marii Callasovou v Belliniho Náměsíčné a sklidila úspěch. Její kariéra kulminovala v 60. letech 20. století. Roku 1964 zpívala s ansámblem divadla La Scala i ve Velkém divadle v Moskvě. Bylo to první vystoupení západních operních umělců v Sovětském svazu v éře Studené války. O rok později debutovala v Metropolitní opeře v New Yorku v Madam Butterfly. Na této scéně pak ztvárnila 26 rolí ve více než 300 představeních.

Pěveckou kariéru ukončila v roce 2002 a poté se úspěšně obrátila k režii (mj. ceny Emmy za televizní režii Giocondy a Traviaty) a pedagogické činnosti na Accademia Nazionale di Santa Cecilia v Římě a na Juilliard School v New Yorku. K jejím žačkám patřila i česká pěvkyně Eva Urbanová.[1]

Žije v USA, spolu se svým manželem, houslistou Lorenzo Anselmim.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. U Renaty Scottové brala hodiny i Eva Urbanová. www.i60.cz [online]. [cit. 2017-03-27]. Dostupné online. (česky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Renata Scotto na anglické Wikipedii.