Maria Jeritza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marie Jeritza

Maria Jeritza
Narození 6. října 1887
Brno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 10. července 1982 (ve věku 94 let)
Orange, New Jersey
USAUSA USA
Ocenění Čestný prsten města Vídně
Velká zlatá medaile za zásluhy o Rakouskou republiku
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maria Jeritza (vlastním jménem Marie Jedličková, 6. října 1887 Brno[1]10. července 1982 Orange, New Jersey, USA) byla operní pěvkyně, dramatická sopranistka.

Velmi brzy začala zpívat ve sboru městského divadla v Brně. Zpěv studovala u S. Anspitzera.

V letech 19081910 zpívala v Mnichově, kde byla vybrána jako operetní pěvkyně. Její nadání však vedlo jednoznačně k opernímu zpěvu. V roce 1910 proto debutovala v městském divadle v Olomouci v roli Elsy (Lohengrin, (Richard Wagner) a 1911 byla angažována ve Vídni v Lidové opeře, kde zůstala do roku 1913. Zpívala titulní roli v premiérách obou verzí opery Richarda Strausse Ariadna na Naxu (Ariadne auf Naxos, v roce 1912 ve Stuttgartu i ve druhé verzi v roce 1916 ve Vídni). Poté přišla nabídka z vídeňské Dvorní opery (1917 se stala komorní pěvkyní a čestnou členkou tamního souboru) a zpívala zde do roku 1935. Po druhé světové válce přispěla na opravu operní budovy.

V letech 19211932 zpívala v Metropolitní opeře v New Yorku a osobně se zde zasloužila o uvedení Janáčkovy opery Její pastorkyňa. V „MET“ zpívala po dobu jejího angažmá 20 rolí ve 290 představeních. Pražské publikum ji mohlo v Národním divadle vidět a slyšet pouze na pohostinských vystoupeních. Žila střídavě v New Yorku a Vídni.

Maria Jeritza měla nádherný hlas, zjev a též se mohla pochlubit výrazným hereckým talentem. Publikum si úplně podmanila. Obdivovali ji jako skvělou interpretku dramaticky vypjatých rolí. Zpívala v mnoha zemích po celém světě jako třeba v USA (New York), Rakousku (Vídeň), Československu (Praha), Velké Británii (Londýn), Francii, Švédsku, Dánsku, Maďarsku, Rusku

Maria Jeritza pomohla šířit slávu českého operního zpěvu (zvláště díla L. Janáčka) ve světě, stejně jako tomu činila její ještě slavnější kolegyně, Ema Destinnová, která si svým hlasem vydobyla přední světové místo a ne nadarmo se o ní říkalo, že je držitelkou nejkrásnějšího hlasu 20. století.

Pro Marii Jeritzu psali přední skladatelé a obdivovali ji tisíce operních milovníků. Též se pokoušela o operní režii, účinkovala ve zvukových filmech a napsala svůj životopis Sunlight and Song.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Po krátkém dvouletém manželství se vdala 13. března 1919 za rakousko-uherského barona Friedricha Leopolda Salvatora Freiherra Poppera z Podhrágy (18861953). 29. července 1935 si vzala amerického podnikatele a filmového producenta z Hollywoodu Winfielda R. Sheehana (18831945) a v roce 1948 Irvinga Seeryho z New Jersey, kam se také toho roku přestěhovala.

Zemřela ve věku 94 let a je pochovaná na Hřbitově Svatého Kříže (Holy Cross Cemetery) v North Arlingtonu (New Jersey USA).

Postavy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]