Ursula von der Leyenová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ursula von der Leyenová
Von der Leyen 2010.jpg

17. spolková ministryně obrany
Úřadující
Ve funkci od:
17. prosince 2013
Kancléř Angela Merkelová
Předchůdce Thomas de Maizière

13. spolková ministryně práce a sociálních věcí
Ve funkci:
30. listopadu 2009 – 17. prosince 2013
Kancléř Angela Merkelová
Předchůdce Franz Josef Jung
Nástupce Andrea Nahlesová

15. spolková ministryně pro rodinu, seniory, ženy a mládež
Ve funkci:
22. listopadu 2005 – 30. listopadu 2009
Kancléř Angela Merkelová
Předchůdce Renate Schmidtová
Nástupce Kristina Schröderová
Stranická příslušnost
Členství CDU

Narození 8. října 1958 (60 let)
Ixelles, BelgieBelgie Belgie
Národnost německá
Choť Heiko von der Leyen
Rodiče Ernst Albrecht a Adele Albrechtová
Děti 7
Příbuzní Hans-Holger Albrecht (sourozenec)
Alma mater Westfälische Wilhelms-Universität Münster
Medizinische Hochschule Hannover
Profese lékařka, politička a fyzička
Náboženství Luteránské
Ocenění Ceny pro Velkého bratra (2009)
Sprachpanscher des Jahres (2014)
Ceny pro Velkého bratra (2017)
Webová stránka www.ursula-von-der-leyen.de
Commons Kategorie Ursula von der Leyen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ursula von der Leyenová, nepřechýleně Ursula von der Leyen, rozená Ursula Gertrud Albrecht (* 8. října 1958, Ixelles, Bruselský region, Belgie), je německá politička za Křesťanskodemokratickou unii (CDU). Od 17. prosince 2013 je ministryní obrany. V letech 2005–2009 byla spolkovou ministryní pro rodinu, seniory, ženy a mládež v první vládě Angely Merkelové a v letech 2009–2013 byla spolkovou ministryní práce a sociálních věcí v druhé vládě Angely Merkelové.

Původ a vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Pochází z politicky aktivní rodiny, její otec Ernst Albrecht byl významný politik Křesťanskodemokratické unie (CDU) a dlouholetý ministerský předseda spolkové země Dolní Sasko (1976–1990). Narodila se v Ixelles v Belgii v době, kdy tam její otec pracoval pro Evropské společenství, a žila tam až do svých třinácti let, kdy se rodina v roce 1971 přestěhovala do Lehrte. Vystudovala ekonomii na univerzitách v Göttingenu (Georg-August-Universität), Münsteru (Westfälische Wilhelms-Universität) a Londýně (London School of Economics) a následně medicínu v Hannoveru (Medizinische Hochschule Hannover). V letech 1992 až 1996 žila ve Stanfordu ve Spojených státech amerických, kde její manžel pracoval na Stanfordově univerzitě.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Členkou CDU je od roku 1990, ale až v roce 1999 začala být skutečně politicky aktivní. V roce 2003 byla zvolena do parlamentu (Landtag) Dolního Saska. Do Německého spolkového sněmu byla zvolena na podzim 2009. Po rezignaci Horsta Köhlera byla v médiích zmiňována jako možná kandidátka na funkci německého prezidenta.[1]

Po volbách do Německého spolkového sněmu dne 22. září 2013 se obšírně diskutovalo o otázce, který úřad získá Ursula von der Leyenová ve spolkové vládě, až bude tato nově ustanovena. Podle zpráv byla jednou ze dvou kandidátů na post ministra zahraničních věcí spolu s Wolfgangem Schäublem, a to pro případ koalice CDU/CSU se sociálně-demokratickou stranou SPD, která údajně požadovala pro sebe křeslo ministra financí, jež doposud zaujímal právě Schäuble.[2] Ten však ministrem financí zůstal, zatímco ministrem zahraničních věcí se po několika letech opět stal politik SPD Frank-Walter Steinmeier. Ursula von der Leyenová byla dne 17. prosince 2013 jmenována spolkovou ministryní obrany a stala se tak historicky první ženou v tomto úřadě.[3]

Soukromý život[editovat | editovat zdroj]

Původním povoláním je lékařka. Je vdaná za profesora medicíny a podnikatele Heika von der Leyen, s nímž má sedm dětí. Kromě němčiny ovládá Ursula von der Leyenová na úrovni mateřského jazyka také francouzštinu a dobře mluví i anglicky.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Ursula von der Leyen na anglické Wikipedii.

  1. V Německu zvolí nového prezidenta 30. června, velké šance má žena. lidovky.cz [online]. 2010-6-1 [cit. 2010-6-2]. Dostupné online. 
  2. Severin Weiland: Westerwelle-Nachfolge: Amt sucht Minister (Westerwelleho následnictví: Úřad hledá ministra), [1]
  3. LAVIČKA, Václav. Merkelová jako Adenauer a Kohl. V její vládě nejvíc překvapuje první ministryně obrany. iHNed.cz [online]. 2013-12-17 [cit. 2013-12-17]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]