Britská Severní Amerika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Britská Severní Amerika
British North America
 Britská Amerika 17831907 Kanada 
Newfoundland (dominium) 
Vlajka státu
vlajka
Geografie
Mapa
Britské provincie po roce 1867
Londýn v Anglii (správa kolonií)
Obyvatelstvo
Státní útvar
Státní útvary a území
Předcházející
Britská Amerika Britská Amerika
Následující
Kanada Kanada
Newfoundland (dominium) Newfoundland (dominium)

Britská Severní Amerika (anglicky British North America) představuje britské kolonie a území v Severní Americe, které zůstaly součástí britského impéria po ukončení americké války za nezávislost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Po uznání nezávislosti Spojených států a uzavření Pařížské smlouvy vznikla potřeba nově definovat britská panství v Severní Americe. Název Britská Severní Amerika byl poprvé použit v r. 1783 a zahrnoval kolonie a území spravované ministerstvem vnitra v Londýně:

Mapa Severní Ameriky z roku 1683

Původně definované území se měnilo spolu s politickými změnami a expanzí na západ. V r. 1784 se z Nového Skotska oddělila kolonie New Brunswick. Provincie Quebec byla v r. 1791 rozdělena na Horní a Dolní Kanadu. Od r. 1801 přešla správa pod nově zřízený koloniální sekretariát ministerstva války a kolem roku 1810 ke spravovaným územím přibyla Kolumbijská oblast (Columbia District), zpočátku spravovaná Společností Hudsonova zálivu.

V r. 1841 se Horní a Dolní Kanada opět sloučily do Provincie Kanada. Hranice území byly definitivně stanoveny Oregonskou dohodou v r. 1846. V r. 1854 přešla správa pod obnovené ministerstvo kolonií a po zřízení Kanadské konfederace jako dominia v r. 1867 v přímé britské správě zůstaly:

Britská Severní Amerika formálně zanikla, když se její poslední zdejší kolonie Newfoundland v r. 1907 přeměnila na dominium.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku British North America na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]