Kolonie Newfoundland

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kolonie Newfoundland
Newfoundland Colony
 Beothuk 1610–1907 Dominium Newfoundland 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Motto: Quaerite Prime Regnum Dei (Nejprve hledejte království nebeské)
geografie
Mapa
Kolonie Newfoundland
obyvatelstvo
newfoundlandská angličtina, newfoundlandská francouzština
státní útvar
kolonie
newfoundlandská libra (do r. 1865)
newfoundlandský dolar (od r. 1865)
státní útvary a území
Předcházející:
Beothuk Beothuk
Nástupnické:
Dominium Newfoundland Dominium Newfoundland

Newfoundland byla v letech 1610–1907 zprvu anglická, později britská kolonie, ležící v severovýchodní části Severní Ameriky podél atlantického pobřeží a skládající se z ostrova Newfoundlandu a východního pobřeží poloostrova Labrador. Před vznikem kolonie tu žily původní národy. Kolonie zanikla přeměnou v dominium v r. 1907.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kolonie vznikla jako soukromá (nikoli královská) na základě uděleného královského patentu v r. 1610, aby zajistila zřízení osad na ostrově Newfoundland. V té době tu žily původní indiánské národy, především Beothukové, ale také Mi'kmaqové. Osad bylo v r. 1623 již šest, ovšem současně zde v té době vznikaly i francouzské osady. Rivalita mezi Francií a Británií byla klíčová pro historii této oblasti. Britské osady byly téměř zničeny během války v r. 1696, ale již příštího roku byly obnoveny. Postupně bylo osidlováno především pobřeží ostrova a původní obyvatelé byli vytlačování do jeho středu. To bylo příčinou změny loveckých zvyklostí Indiánů, které způsobily úbytek zvěře a později hladomory, což vedlo, kromě nakažlivých nemocí, k dramatickému poklesu původní populace.

Kolonie pozbyla soukromého charakteru v r. 1728 a britské osady se dostaly pod správu britského námořnictva. Pobřeží bylo rozděleno do několika zón, které spravovali námořní důstojníci, velící lodím ochraňujícím příslušnou část moře.[1] Po britském vítězství v sedmileté válce se situace v druhé polovině 18. století zklidnila, a proto mohli Newfoundlanďané začít pronikat i na severovýchodní pobřeží Labradoru. I tak se Newfoundland dostal mimo hlavní zájem a díky své izolaci zůstal stranou v rebelii 13 severoamerických kolonií. V roce 1783 se stal součástí Britské Severní Ameriky a počátkem 19. století byla zavedena standardní koloniální správa a byl jmenován guvernér kolonie.[1] Kolonie byla povýšena na korunní kolonii v r. 1825 a v r. 1832 získala vlastní ústavu.[2] Zhruba v té době vymřeli na ostrově poslední původní obyvatelé.

Newfoundlandská jednopencová známka z r. 1857

V roce 1854 poskytla britská vláda Newfoundlandu ještě větší díl samostatnosti a zřídila tu samosprávu.[2] V roce 1855 vyhrál volby Philip Francis Little, rodák z ostrova Prince Edwarda, když porazil konzervativce, a vytvořil první vládu (1855-1858). Newfoundlanďané sice v r. 1864 vyslali svého zástupce na jednání o budoucím uspořádání Britské Severní Ameriky, ale velké pochybnosti v nich vzbuzovaly ekonomické otázky, především velké zadlužování kvůli budování železnic.[2] Ve volbách v r. 1869 byli konfederalisté poraženi, v důsledku čehož se Newfoundland ke Kanadě nepřipojil a zůstal kolonii až do získání statutu dominia v roce 1907.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Newfoundland Colony na anglické Wikipedii.

  1. a b c MAKARENKO, Jay. History of Newfoundland & Labrador [online]. Mapleleafweb.com [cit. 2014-01-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-06-02. (anglicky) 
  2. a b c WEBB, Jeff A. Representative Government, 1832-1855 [online]. Memorial University of Newfoundland, 2001 [cit. 2014-01-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JANZEN, Olaf U. A Reader's Guide to the History of Newfoundland and Labrador to 1869 [online]. Grenfell Campus, Memorial University of Newfoundland, 2001, rev. 2013-12-18 [cit. 2014-01-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  • KEITH, Arthur Berriedale. Responsible government in the dominions. [s.l.]: Clarendon Press, 1912. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]