Hamás

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hamás
حماس
Datum založení 1987
Vůdce Chálid Mašál
Sídlo Palestina Gaza, Palestina
Ideologie
Politická pozice Socialismus, nacionalismus
Náboženství sunnitský islám
Zisk mandátů ve volbách
Parlament (2006)
74 / 132
Oficiální web
http://hamas.ps/

Hamás (arabsky: حماس – Ḥamās, dosl. „nadšení“; zkratka pro Hnutí islámského odporu, arabsky: حركة المقاومة الإسلامية, Harakat al-Muqawama al-Islamíja) je palestinská islamistická politická strana, která vznikla v roce 1987 jako odbočka egyptských Muslimských bratří Al-Madžama Al-Islami. Od svého vzniku má strukturovanou organizaci, která se dělí na dvě části. Jedna část je vojenská složka, která funguje v utajení a provádí útoky proti Izraeli. Druhá část je označována jako civilní či politická a poskytuje sociální služby, rekrutuje své členy skrz mešity, shání peníze a organizuje nejrůznější aktivity.[1] V lednu 2006 Hamás vyhrál volby do Palestinské národní správy.

Vojenské křídlo Hamásu se nazývá Brigády Izz ad-Dína al-Kassáma a od svého vzniku spáchalo nespočet útoků proti izraelskému civilnímu obyvatelstvu i proti vojenským cílům. Nejvyšší intenzita teroristických útoků proti Izraeli spáchaných Hamásem spadá do období druhé intifády v l. 2000–2005, kdy šlo zejména o sebevražedné útoky (např. Pesachový masakr či bombový útok na diskotéce Delfinárium). Od roku 2001 do současnosti se Hamás podílí na ostřelování Izraele z pásma Gazy různými druhy raket či minometů, často íránské výroby.

Pochod příznivců Hamasu Betlémem.
Vlajka Hamásu

Hamás je nezávislý na oficiálním palestinském vedení a na jeho úkor získává příznivce hlavně v sociálně odloučených a chudých oblastech pásma Gazy a Západního břehu Jordánu. V rámci palestinských struktur a organizací se považuje za nejméně zkorumpované hnutí.[zdroj?] Mezi palestinskými Araby získává na popularitě jak díky mnohým sociálním programům, tak kvůli teroristickým akcím namířeným proti Izraeli.

Hamás je na seznamu teroristických organizací několika zemí, například Kanady,[2] Izraele,[3] Japonska[4], Spojených států[5] a Egypta.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cordesman, H. Anthony, 2005. The Arab-Israeli States Military Balance: National Forces Development and Trends. Working paper, Center for Strategic and International Studies. 29. března 2005. Dostupné na: http://www.csis.org/component/option,com_csis_pubs/task,view/id,1437/ (10.4.2006). – neplatný odkaz !
  2. http://www.psepc.gc.ca/prg/ns/le/cle-en.asp#hhi18 Archivováno 22. 8. 2006 na Wayback Machine – neplatný odkaz !
  3. http://www.mfa.gov.il/MFA/MFAArchive/2000_2009/2003/7/The%20Financial%20Sources%20of%20the%20Hamas%20Terror%20Organiza – neplatný odkaz !
  4. http://www.mofa.go.jp/policy/other/bluebook/2005/ch3-a.pdf
  5. http://www.state.gov/documents/organization/65463.pdf

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]