Demokratická fronta pro osvobození Palestiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Demokratická fronta za osvobození Palestiny
الجبهة الديموقراطية لتحرير فلسطين
Logo
Datum založení 1969
Předseda Nayef Hawatmeh
Vůdce Nayef Hawatmeh
Zakladatel Nayef Hawatmeh
Ideologie maoismus, marxismus-leninismus, palestinský nacionalismus, antisionismus
Oficiální web www.alhourriah.org
Zisk mandátů ve volbách
Parlament
1/132

Demokratická fronta za osvobození Palestiny (zkráceně DFOP, arabsky: الجبهة الديموقراطية لتحرير فلسطين, Al-Džabha ad-Dímuqrátíja li-Tahríri Filastín, anglicky: Democratic Front for the Liberation of Palestine, zkráceně DFLP) je levicová marxisticko-leninistická palestinská skupina, která se v roce 1969 odtrhla od Lidové fronty pro osvobození Palestiny (LFOP).[1] Podle její ideologie je možné osvobození Palestiny pouze lidovou revolucí. V roce 1970 se začala zapojovat do bombových útoků a největším z jejích teroristických útoků se stal Ma'alotský masakr z roku 1974, při kterém tři členové této skupiny povraždili 27 lidí, většinou dětí, v severoizraelském Ma'alotu.[1] Skupina se odmítla podílet na Madridské konferenci (1991) a vymezovala se proti Mírové dohodě z Osla. Oficiální sídlo má v syrském Damašku, mnoho jejich členů se však v polovině 90. let přesunula zpět na území Palestinské samosprávy. Usmíření se s předsedou Organizace pro osvobození Palestiny, Jásirem Arafatem, proběhlo v srpnu 1999 v Káhiře. Podporována je především mladými lidmi, inteligencí a studenty v exilu. Její význam však upadá.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha: Barrister & Principal, 2007. 321 s. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 109. 
  2. Democratic front for the Libeation of Palestine (DFLP) [online]. Palestinian National Autority [cit. 2006-04-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-02-19. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]