Přeskočit na obsah

Demokratická fronta pro osvobození Palestiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Demokratická fronta za osvobození Palestiny
الجبهة الديموقراطية لتحرير فلسطين
Logo
Datum založení1969
PředsedaNájif Hawátma
VůdceNayef Hawatmeh
ZakladatelNayef Hawatmeh
Ideologiemaoismus, marxismus-leninismus, palestinský nacionalismus, antisionismus
Oficiální webwww.alhourriah.org
Zisk mandátů ve volbách
Parlament
1/132
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Demokratická fronta za osvobození Palestiny (zkráceně DFOP, arabsky: الجبهة الديموقراطية لتحرير فلسطين, Al-Džabha ad-Dímuqrátíja li-Tahríri Filastín, anglicky: Democratic Front for the Liberation of Palestine, zkráceně DFLP) je levicová marxisticko-leninistická palestinská skupina, která se v roce 1969 odtrhla od Lidové fronty pro osvobození Palestiny (LFOP).[1] Podle její ideologie je možné osvobození Palestiny pouze lidovou revolucí. V roce 1970 se začala zapojovat do bombových útoků a největším z jejích teroristických útoků se stal Ma'alotský masakr z roku 1974, při kterém tři členové této skupiny povraždili 27 lidí, většinou dětí, v severoizraelském Ma'alotu.[1] Skupina se odmítla podílet na Madridské konferenci (1991) a vymezovala se proti Mírové dohodě z Osla. Oficiální sídlo má v syrském Damašku, mnoho jejich členů se však v polovině 90. let přesunula zpět na území Palestinské samosprávy. Usmíření se s předsedou Organizace pro osvobození Palestiny, Jásirem Arafatem, proběhlo v srpnu 1999 v Káhiře. Podporována je především mladými lidmi, inteligencí a studenty v exilu. Její význam však upadá.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha: Barrister & Principal, 2007. 321 s. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 109. 
  2. Democratic front for the Libeation of Palestine (DFLP) [online]. Palestinian National Autority [cit. 2006-04-10]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-02-19. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]