Lidová fronta pro osvobození Palestiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lidová fronta pro osvobození Palestiny
الجبهة الشعبية لتحرير فلسطي
ZkratkaLFOP
Datum založení1967
VůdceAhmad Sa'adat
ZakladatelGeorges Habbáš
SídloRamalláh, Západní břeh Jordánu
Ideologieantisemitismus, socialismus, marxismus-leninismus, palestinský nacionalismus, antisionismus
Oficiální webwww.pflp.ps
Zisk mandátů ve volbách
Parlament
3/132
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lidová fronta pro osvobození Palestiny (zkráceně LFOP, arabsky: الجبهة الشعبية لتحرير فلسطين, al-Džabha aš-Ša'abíja li-Tahríri Filastín, anglicky: Popular Front for the Liberation of Palestine, zkráceně PFLP) je marxisticko-leninistická, sekulární, nacionální palestinská politická a vojenská organizace založená Georgem Habbášem v roce 1967.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Vojáci LFOP roku 1969, držící mj. československé zbraně

Po hnutí Fatah je druhou největší skupinou formující Organizaci pro osvobození Palestiny (OOP). Izraelsko-palestinský konflikt nechápe jako střetnutí dvou náboženských idejí, nýbrž jako součást boje proti imperialismu. Mezi její cíle patří vytvoření demokratického státu v celé historické Palestině, kde si budou všichni rovni. Teroristických útoků se dopouští od 70. let a to jak proti izraelským, tak proti umírněným arabským cílům. Nejvíce se organizace „proslavila“ únosy mezinárodních leteckých spojů.[1] V minulosti nesouhlasila s mírovými dohodami s Izraelem, avšak z důvodu nedostatku finančních prostředků, které dříve pocházely z Libye, její představitelé pragmaticky změnili svá stanoviska. Následně tak tichou cestou začali spolupracovat s palestinskou samosprávou.

Během tzv. Druhé intifády LFOP opět získala na radikálnosti. Členové této organizace začali páchat v rámci Izraele teroristické útoky, které však byly z 90 % neúspěšné. Odvetou z izraelské strany bylo 27. července 2001 zničení sídla LFOP v Ramalláhu a zabití jejího generálního tajemníka. Tato izraelská protiakce měla za následek povstání členů Brigád Abú Alí Mustafy, kteří v říjnu 2001 spáchali atentát na ministra cestovního ruchu Rechavama Ze´eviho. Izrael následně obsadil některá území, jež byly pod plnou palestinskou správou, včetně Betléma.[2] Tyto izraelské zásahy vedly k oslabení LFOP. Podle amerického ministerstva zahraničí se nyní LFOP dostává jisté logistické podpory, včetně útočiště pro její členy v Sýrii.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Country Reports on Terorism 2004 [online]. Ministerstvo zahraničí Spojených států amerických, 2005-04 [cit. 2013-05-12]. S. 106. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ČEJKA, Marek; NEDOROSTKOVÁ, Dáša. Izrael a palestinská území po 11. září 2001. Politologický časopis. 2002, roč. 9, čís. 1. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-01-09.  Archivováno 9. 1. 2008 na Wayback Machine.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]