Džamáluddín Afghání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Džamáluddín Afghání
Al afghani.jpg
Narození 1837
anonym
Úmrtí 9. března 1897 (ve věku 59–60 let)
Istanbul
Místo odpočinku Kábul
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Džamáluddín Afghání, celým jménem Sajjid Muhammad ibn Safdar Džamáluddín Afghání (18389. března 1897 Istanbul[1]), byl politický aktivista, islámský nacionalista a jeden ze zakladatelů islámského modernismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Není přesně jisté, kde se narodil. Podle řady zdrojů byl původem z íránského města Asadábád,[1][2] český íránista Jan Marek však tvrdí, že většina badatelů spatřuje původ Džamáluddína Afgháního v Afghánistánu a Írán jakožto místo jeho narození se snaží prosadit především jeho odpůrci.[3] Nicméně jeho život je úzce spjat především s Afghánistánem, i když drtivou většinu svého života pobýval v zahraničí.

Vyrůstal v Kábulu, kde získal i tradiční islámské vzdělání. V osmnácti letech se vypravil do Dillí, aby se zde věnoval dalšími studiu. Po vykonání hadždže se navrátil do Kábulu a stal se služebníkem Dóst Muhammad Chána. Když emír zemřel a moci se ujal jeden z jeho synů Šér Alí Chán, Džamáluddín Afghání emigroval do Dillí. Z Britské Indie byl však vyhoštěn do Káhiry, kde začal působit jako soukromý učitel.[4] Dále působil v Londýně, Moskvě, Paříži, Petrohradě. Asi nejdéle však zůstával v Istanbulu, kde také roku 1897 zemřel. Je pohřben v Kábulu poblíž Kábulské univerzity.

Afghání jako vůbec první z islámských myslitelů hlásal, že afričtí i asijští muslimové by měli bojovat za osvobození od koloniální nadvlády. Žádal, aby se islám přizpůsobil modernímu světu a v rámci této intence hlásal, že moderní věda se v zásadě dá skloubit s islámským učením. Odmítal evoluční teorii i materialismus, stejně tak však odmítal plnou odevzdanost muslimů do vůle Boží. Položil základ panislámského hnutí, islámskému modernismu i muslimského odboje proti kolonistům.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Jamāl ad-Dīn al-Afghānī [online]. Britannica Online [cit. 2009-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. AFḠĀNĪ, JAMĀL-AL-DĪN [online]. Encyclopaedia Iranica [cit. 2009-03-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Marek (2006), s. 203–204.
  4. Marek (2006), s. 204.
  5. Marek (2006), s. 203–205.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • MAREK, Jan. Dějiny Afghánistánu. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2006. ISBN 80-7106-445-9. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]