Bašár al-Asad

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bašár al-Asad
بشار حافظ الأسد
Bašár al-Asadبشار حافظ الأسد
Bašár al-Asad
بشار حافظ الأسد

prezident Sýrie
Úřadující
Ve funkci od: 17. července 2000
Předseda vlády Muhammad Mustafa Mero
Muhammad Naji al-Otari
Adel Safar
Rijád Hidžáb
Omar Ibrahim Ghalawanji
Vaíl Halkí
Předchůdce Háfiz al-Asad

Stranická příslušnost
Členství Socialistická strana arabské obrody

Narození 11. září 1965 (50 let)
Damašek, Sýrie Sýrie
Choť Asma al-Akhras
Rodiče Háfiz al-Asad
Vzdělání Univerzita v Damašku
Zaměstnání oftalmolog
Náboženství muslim (Alavité)
Webová stránka http://sana.sy/eng/article/5.htm
Commons Kategorie Bashar al-Assad
Příbuzenstvo
otec Háfiz al-Asad
bratr Máhir al-Asad
manželka Asma al-Assad

Bašár Háfiz al-Asad (* 11. září 1965 ad-Darbasíja; arabsky ‏بشار حافظ الأسد, Baššār Ḥāfiẓ al-Asad), je od roku 2000 prezidentem Sýrie. Jeho otcem je předchozí prezident Háfiz al-Asad.

Narodil se jako druhorozený syn, což ho vylučovalo z asadovských dynastických pravidel dědění. Proto mohl studovat. Bašár Háfiz al-Asad vystudoval na univerzitě v Damašku a na Western Eye Hospital v Londýně lékařství a chtěl se stát očním lékařem. Začal kariéru oftalmologa, v Londýně se seznámil s Londýňankou syrského původu Asmu al-Akhras. Po nešťastné dopravní nehodě[1] roku 1994, ve které přišel jeho starší bratr Basil al-Asad o život, se navrátil do Sýrie, z rozhodnutí otce se stal jeho vybraným nástupcem. Absolvoval vojenskou akademii v Homsu.[2]

Po smrti jeho otce na srdeční infarkt 10. června 2000 byl v ústavě syrské republiky změněn minimální věk na kandidaturu do prezidentského křesla, takže se mohl ve svých 34 letech stát otcovým následníkem. O měsíc později 10. července 2000 byl oficiálně zvolen v referendu 97,29% hlasů prezidentem. V roce 2005 se musel s armádou stáhnout z okupovaného území Libanonu po propuknutí tzv. libanonské cedrové revoluce.

S Bašárovým nástupem k moci byly spojovány naděje na uvolnění a reformu syrského režimu strany BAAS, která je v Sýrii u moci od roku 1963. Hovořilo se dokonce o tzv. damašském jaru. Krátké období reforem z roku 2000 však proměnu režimu zevnitř nakonec nepřineslo.

V roce 2007 byl zvolen ještě jednou na další sedmileté období. Asad se hlásí k náboženskému směru alavitů. Od roku 2011 je terčem mezinárodní kritiky v souvislosti s jeho bojem proti rebelům v syrské občanské válce, která stále trvá (2015). V roce 2013 byl jeho režim obviněn vládami některých členských států OSN ze zneužití mezinárodně zakázaných chemických zbraní, jejich použití však nebylo dosud prokázáno.

Koncem dubna 2014 Asad ohlásil svou kandidaturu v prezidentských volbách. Byly to po desetiletích první prezidentské volby s více kandidáty. Tyto volby vyhrál a 16. července 2014 složil v damašském paláci prezidentskou přísahu na třetí sedmileté období.

Se ženou Asmou mají čtyři děti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DOČKAL, Ondřej. Current crysis in Syria. Praha : Asociace pro mezinárodní otázky, 2012
  2. Profil na E15

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LESCH, David W. The new lion of Damascus: Bashar al-Asad and modern Syria. New Haven : Yale University Press, 2005. ISBN 0300109911. (anglicky) 
  • BRUNSWIG, Muriel. Syrien. Bielefeld : Reise Know-How Verlag P. Rump, 2000. ISBN 3894168293. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]