Mahmúd Abbás

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Mahmúd Abbás
(Abú Mázin)
مَحْمُود عَبَّاس
Mahmúd Abbás(Abú Mázin)مَحْمُود عَبَّاس
Mahmúd Abbás
(Abú Mázin)
مَحْمُود عَبَّاس
Ve funkci:
8. května 2005 – současnost
Předchůdce Jásir Arafat

Stranická příslušnost
Členství Fatah

Narození 26. března 1935 (80 let)
Safed
Britský mandát Palestina
Vzdělání Damašská Univerzita
Ruská univerzita družby národů
Náboženství Sunnitský islám
Commons Mahmoud Abbas

Mahmúd Abbás (arabsky: محمود عباس, narozen 26. března 1935), též známý jako Abú Mázin,[1] je palestinský politik, který v současnosti zastává post prezidenta Státu Palestina (dříve Palestinská autonomie).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Safedu v britské mandátní Palestině. Po vyhlášení státu Izrael 14. května 1948 vypukl ozbrojený konflikt a s rodiči uprchl do Sýrie. Vystudoval právo na univerzitě v Damašku, pokračoval studiem historie v Moskvě, kde obhájil doktorskou práci Sionisté a nacismus. V 50. letech pracoval v Kataru jako imigrační úředník a setkal se tak s mnoha palestinskými uprchlíky. Vznikla tam za účasti jeho a Jásira Arafata myšlenka založit Národní palestinské osvobozenecké hnutí, dnešní Fatah.

Roku 2003 se stal Abbás premiérem, po smrti Jásira Arafata roku 2004 byl zvolen předsedou OOP a prezidentem palestinské samosprávy, později se mu s militantními palestinskými vůdci podařilo vyjednat pozastavení útoků proti Izraeli.

Abbás je pro svůj umírněný postoj podporován mnohými státy (USA, Izrael, Evropská unie), zvláště v období střetů Hamásu s Fatahem v polovině roku 2007. Abbás sestavil sám vládu nestranických odborníků (nikdo odsud není z Fatahu), a to poté, co pásmo Gazy obsadili ozbrojenci z Hamásu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČEJKA, Marek. Izrael a Palestina - Minulost, současnost a směřování blízkovýchodního konfliktu. 2. vyd. Praha : Barrister & Principal, 2007. 321 s. ISBN 978-80-87029-16-9. S. 100.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]