Řád Francisca de Mirandy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Řád Francisca de Mirandy
Orden Francisco de Miranda
Uděluje
Coat of arms of Venezuela.svg
Venezuela
Typ záslužný řád¨
Založeno 14. července 1943
Stát VenezuelaVenezuela Venezuela
Způsobilost občané Venezuely i cizí státní příslušníci
Uděluje se za za zásluhy v oblasti vědy, za rozvoj země, za vynikající zásluhy či humanitární činy
Status dosud udílen
Zakladatel Isaías Medina Angarita
Hlava řádu prezident Venezuely
Třídy velkokříž
komtur
rytíř
Ostatní vyznamenání
Vyšší Řád osvoboditele
Řádová hvězda
Řádová hvězda
Stuha velkokříže
Stuha velkokříže
Stuha komtura
Stuha komtura
Stuha rytíře
Stuha rytíře

Řád Francisca de Mirandy (španělsky: Orden Francisco de Miranda) je venezuelský řád založený roku 1939. Udílen je občanům Venezuely i cizím státním příslušníkům za úspěchy na poli vědy a zásluhy o stát.

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

První varianta řádu byla založena roku 1934 a vycházela z původní stejnojmenné medaile založené roku 1930.[1] Status řádu byl zákonem ze dne 28. července 1939 reformován[2] a posléze zákonem z roku 1943 zrušen. Nový řád Francisca de Mirandy byl založen prezidentem Venezuely Isaíasem Medinou Angaritou dekretem č. 21.152 ze dne 14. července 1943.[3] Řád nese jméno venezuelského vojenského velitele a revolucionáře Sebastiána Francisca de Mirandy y Rodrigueze de Espinozy, obecně známého jako Francisco de Miranda (1754–1816). V roce 2006 byl řád znovu reformován.

Velmistrem řádu je z titulu své funkce úřadující prezident Venezuely. Řád je udílen občanům Venezuely i cizím státním příslušníkům za vynikají služby zemi, za úspěchy v oblasti vědy a za humanitární činy. Prezident republiky může dle svého uvážení udělit řád v kteréhokoliv třídě předním zahraničním politikům, velvyslancům a vyšším diplomatům působícím ve Venezuele. Ocenění kromě řádových insignií obdrží také diplom dokládající udělení řádu. Diplom je podepsán prezidentem republiky a potvrzený ministrem vnitra a ministrem zahraničních věcí.

Insignie[editovat | editovat zdroj]

Řádový odznak má podobu oválného medailonu lemovaného pásem v barvě kaštanově hnědého smaltu. Rozměry medailonu jsou 28 × 18 mm. V pruhu širokém 2 mm je zlatým písmem nápis FRANCISCO DE MIRANDA a ve spodní části dvě zkřížené vavřínové ratolesti. Uprostřed medailonu je zlatý portrét Francisca de Mirandy. Z medailonu vychází osm cípů zakončených dvěma hroty. Delší čtyři cípy jsou dlouhé 16 mm a kratší čtyři cípy jsou dlouhé 11 mm. Jednotlivé cípy jsou spolu spojeny zlatým páskem. Na zadní straně je vyražen státní znak Venezuely.[1]

Stuha je zářivě žlutá.[1]

Třídy[editovat | editovat zdroj]

Řád je udílen ve třech řádných třídách.[3] Původní verze řádu udílená do roku 1943 měla tříd pět.

  • velkokříž – Řádový odznak se nosí zavěšený na široké stuze spadající z ramene na protilehlý bok. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi.
  • komtur – Řádový odznak se nosí na stuze kolem krku. Řádová hvězda se nosí nalevo na hrudi.
  • rytíř – Řádový odznak se nosí na stužce nalevo na hrudi. Řádová hvězda této třídě nenáleží.
Řádové stuhy

velkokříž

komtur

rytíř

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Order Francisco de Miranda na polské Wikipedii.

  1. a b c WERLICH, Robert. Orders and decorations of all nations: ancient and modern, civil and military. [s.l.]: Quaker Press, 1965. 358 s. S. 318. (anglicky) 
  2. The Journal of the Orders & Medals Research Society of Great Britain. [s.l.]: Orders and Medals Research Society, 1971. 556 s. (anglicky) 
  3. a b Ley Sobre Condecoracion Orden Francisco de Miranda. Gaceta Oficial de Los Estados Unidos de Venezuela [online]. 2013-11-13 [cit. 2020-03-08]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]