Franz Josef Strauß

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Franz Josef Strauß

Stranická příslušnost
Členství Křesťansko-sociální unie Bavorska

Narození 6. září 1915
Mnichov
Úmrtí 3. října 1988 (ve věku 73 let)
Řezno
Choť Marianne Strauß
Děti Max Strauß, Franz Georg Strauß a Monika Hohlmeier
Alma mater Mnichovská univerzita
Profese politik
Podpis Franz Josef Strauß, podpis
Ocenění Bavorský řád za zásluhy (1959)
Silvesterorden (Großkreuz) (1962)
Karl-Valentin-Orden (1977)
Čestný občan Mnichova (1981)
Bavorská zemská zlatá medaile (1984)
Orden wider den tierischen Ernst (1989)
Slezský štít
Commons Kategorie Franz Josef Strauß
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franz Josef Strauß (též Franz Josef Strauss, 6. září 1915 Mnichov3. října 1988 Řezno) byl německý politik, dlouholetý předseda CSU.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

V letech 19491978 byl poslancem německého spolkového sněmu, v letech 19531969 zastával různé ministerské funkce v bavorských zemských vládách a mezi lety 1978 a 1988 byl ministerským předsedou Svobodného státu Bavorsko.

Franz Josef Strauss byl 1. září 1988 na lovu zvěře, kde došlo ke zhroucení-se krevního oběhu s krátkodobou zástavou srdce. Než přijela sanitka, tak to nějakou dobu trvalo; to bylo klíčové pro další lekařskou pomoc. Zemřel 3. října 1988 v Řeznu. Na úmrtním ceremoniálu na mnichovském "Marienplatzu" se sešlo více jak 15 000 lidí, aby se se svým tzv. Zemským tátou rozloučili.

Frany Josef Strauss byl velice oblíbeným politikem v Bavorsku. Mimo Bavorska byl ale sporný, často nenáviděný. Když se ucházel o funkci kancléře, tak se mu velké šance nedávaly. Volby skutečně prohrál, protože ho voliči ze zbytku Německa za kancléře nechtěli. V Bavorsku ale dociloval pravidelně vysokých volebních výsledků, jeho CSU až kolem 65 procent, což mu vždy zaručovalo absolutní většinu v bavorském parlamentu. Zajímavostí ale je skutečnost, že ačkoliv bylo Bavorsko vždy konzervativní, tak byl Mnichov, jako hlavní město, vždy v rukou socialistického starosty.

Strauss se také vyznamenal svým bojem za čistotu piva. Bylo to v době, kdy se do Německa začátkem 80. let tlačily zahraniční pivovary s chemicky konzervovaným pivem. Po jeho smrti byl boj o absolutní čistotu kvůli bruselské administrativě definitivně prohrán.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]