Přeskočit na obsah

Řád Kristův

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o portugalském rytířském řádě. O papežském vyznamenání pojednává článek Nejvyšší řád Kristův.
Řád Kristův
Ordem Militar de Cristo
Kříž Kristova řádu
Kříž Kristova řádu
Řádové dekorace
Řádové dekorace
Základní informace
Aktivita1317/1318 – založení řádu,
1495 – spojení s portugalskou korunou, postupné zesvětšťování řádu a přerod v rytířské vyznamenání
1789 – sekularizace
Kategoriekatolický rytířský řád, vojenské vyznamenání
Země původu Portugalské království

Vojenský řád Kristův (Ordem Militar de Cristo), původně Řád rytířů našeho Pána Ježíše Krista (Ordem dos Cavaleiros de Nosso Senhor Jesus Cristo), je původem portugalský rytířský řád založený v souvislosti se zánikem templářů králem Dinisem asi v roce 1317 či 1318 a potvrzený papežskou bulou Ad ea ex quibus ze 14. března 1319. Převzal portugalské majetky templářů a snad i část jejich členů.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Do konce 15. století[editovat | editovat zdroj]

Koncem 14. a v průběhu 15. století se řád stal významnou vojenskou silou s aktivitami v severní Africe a pod vedením portugalského prince Jindřicha Mořeplavce, který se stal světským správcem řádu v roce 1420, se podílel na námořních výpravách a objevech (jakož i souvisejících mezinárodních obchodech), které z Portugalska učinily jednu z nejbohatších evropských zemí té doby.

S postupem doby se řád dostal pod přímý vliv portugalské koruny a od roku 1495 bylo velmistrovství řádu spojené s funkcí krále. Tento vývoj také přispíval k postupnému zesvětšťování řádu.

Papežská kontroverze[editovat | editovat zdroj]

Asi od přelomu 15. a 16. století (tato otázka není dosud příliš objasněna) začali papežové udělovat Kříž Kristův — původně zřejmě jako samostatné vyznamenání, které však brzy začalo být zaměňováno s portugalským řádem, a stalo se základem přesvědčení, rozšířeného zejm. v 18. století, že papež může samostatně ustavovat členy Řádu Kristova bez ohledu na jeho velmistra.

To se samozřejmě setkalo s prudkým odporem Portugalska a je znám jeden případ, kdy byl takovýto „papežský“ rytíř (francouzský architekt italského původu Giovanni Servandoni) v Portugalsku uvězněn za nošení insignií Řádu.

Brazilská epizoda[editovat | editovat zdroj]

V souvislosti s brazilsko-portugalským historickým vývojem v 19. století byl od roku 1822 udělován Řád Kristův brazilskými císaři jako samostatný řád, a to až do jeho zrušení republikánskou ústavou z roku 1891.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V roce 1789 byl Řád Kristův reformován a plně sekularizován královnou Marií I. a v současnosti je pod názvem Ordem Militar de Cristo jedním z nejvyšších vyznamenání Portugalské republiky, udělovaným za výjimečné a mimořádné zásluhy v nejvyšších vládních, diplomatických, soudních či správních funkcích. Je udělován v pěti stupních – velkokříž, velkodůstojník, komandér, důstojník a rytíř.

Zároveň existuje pod názvem Nejvyšší řád našeho Pána Ježíše Krista i původně papežská „větev“ řádu jako nejvyšší papežské vyznamenání, které je vyhrazeno pouze katolickým hlavám států a udílené jen za velmi mimořádných okolností.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]