Wolfgang Schäuble

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wolfgang Schäuble
WSchaeuble.jpg
Stranická příslušnost
Členství Křesťanskodemokratická unie (CDU)

Narození 18. září 1942 (75 let)
Freiburg im Breisgau
Choť Ingeborg Schäuble
Rodiče Karl Schäuble
Děti Christine Strobl
Sídlo Offenburg
Alma mater Freiburská univerzita
Hamburská univerzita
Profese právník, politik a advokát
Ocenění Rytířský velkokříž Řádu za zásluhy o Italskou republiku
Europäischer Handwerkspreis
medaile Roberta Schumana
Cena Karla Velikého
Řád za zásluhy Bádenska-Württemberska
… více na Wikidatech
Webová stránka www.wolfgang-schaeuble.de
Commons Kategorie Wolfgang Schäuble
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wolfgang Schäuble (* 18. září 1942 Freiburg im Breisgau) je německý politik za Křesťanskodemokratickou unii, od 28. října 2009 současný spolkový ministr financí ve druhé a třetí vládě Angely Merkelové. Předtím byl v letech 2005-2009 spolkovým ministrem vnitra v první vládě Angely Merkelové, roli ministra vnitra zastával již v letech 1989-1991 ve vládě Helmuta Kohla.

Život[editovat | editovat zdroj]

Civilním povoláním je právník, studoval ekonomii a právo v rodném Freiburgu a v Hamburku, závěrečné zkoušky absolvoval v letech 1966 a 1970. Později byl daňovým úředníkem Bádenska-Württemberska a v letech 1978 až 1984 pracoval jako právník.

Wolfgang Schäuble je od roku 1969 ženatý, má tři dcery a jednoho syna.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Angela Merkelová s Wolfgangem Schäublem 

V politice se začal Schäuble angažovat v roce 1961, kdy se stal členem Mladých křesťanských demokratů, členem Křesťanskodemokratické unie se pak stal v roce 1965. Po porážce strany ve volbách roku 1998 se dokonce stal jejím předsedou, ale v roce 2000 po finančním skandálu týkající se daru od Karlheinze Schreibera z funkce odstoupil a byl vystřídán Angelou Merkelovou.

Členem spolkového sněmu se Schäuble stal v roce 1972, od roku 1991 byl předsedou zdejší koalice Křesťanskodemokratické unie s Křesťansko-sociální unií Bavorska (i této funkce se vzdal v roce 2000 v reakci na skandál).

V roli ministra vnitra se podílel na přípravách znovusjednocení Německa a v devadesátých letech patřil k nejpopulárnějším německým politikům, byl dokonce populárnější než předseda strany Helmut Kohl. Byl předpokládaným nástupcem Kohla a neustále se objevovaly spekulace, že ho vystřídá ve funkci německého kancléře. Než ovšem došlo ke střídání, prohrála koalice v roce 1998 volby a Schäuble se tak kancléřem nestal.

Atentát[editovat | editovat zdroj]

Wolfgang Schäuble je trvale odkázán na invalidní vozík.

Na Schäubleho byl proveden 12. října 1990 atentát, Dieter Kaufmann na něj vypálil tři výstřely. Schäublemu střela poškodila míchu, takže je od té doby částečně znehybněn a používá invalidní vozík. Zasažen byl také jeho tělesný strážce. Útočníka soud prohlásil za duševně nemocného schizofrenií.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wolfgang Schäuble na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]