Invalidní vozík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Závodní invalidní vozík

Invalidní vozík je určen k dopravě sedících osob s postiženými dolními končetinami.

Invalidní vozík může být

  • určený jen k tlačení jinou osobou
  • s možností pohybu ruční silou uživatele
  • s vlastním pohonem (zprav. elektrickým)

K dopravě invalidními vozíky jsou nutné zvláštní podmínky, zejména rovný povrch komunikací, bezbariérové nájezdy, výtahy, zvedací plošiny, nízkopodlažní vozidla, dostatečný průjezdní profil a manipulační prostor v místech, kde je třeba se otáčet, vystupovat, nastupovat apod., na WC, parkovištích atd. Zařízení určená pro osoby na invalidním vozíku musí být umístěna v přiměřené výšce.

Požadavky na stavby ve vztahu k osobám se sníženou schopností pohybu nebo orientace stanoví příslušná prováděcí vyhláška ke stavebnímu zákonu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší záznamy o nábytku na kolech tvoří nápis na kamenné tabuli v Číně a dětská postel zobrazena na vlysu na řecké váze, oba záznamy jsou ze 6. století pnl. První záznamy o židlích na kolech používaných na převoz postižených se datuje 3 století později v Číně, Číňané používali tento vynález na transport lidí i těžkých objektů. Rozdíl mezi těmito dvěma funkcemi nebyl proveden po několik dalších století, až kolem roku 525 nl. se v čínském umění objevily obrázky vozíků na kolech vyrobených specificky na převoz lidí.

Pozdější záznamy jsou z Evropy z doby německé renesance.

Invalidní vozík nebo "lázeňské křeslo" se datuje kolem roku 1760.

Harry Jennings a jeho postižený přítel Herbert Everest, oba mechaničtí inženýři, vynašli první lehký, kovový, skládací invalidní vozík v roce 1933. Everest měl úraz páteře z důlní nehody. Rozpoznali komerční potenciál vynálezu a stali se prvními velkými výrobci invalidních vozíků s názvem "Everest and Jennings". Jejich podpěra ve tvaru X ("x-brace" design) se používá dodnes, i když s jinými materiály a dalšími vylepšeními.

Chytrý (smart) vozík[editovat | editovat zdroj]

Chytrý vozík je jakákoli motorizovaná plošina se židlí určena na pomoc uživateli s fyzickým postižením, kde umělý kontrolní systém nahrazuje kontrolu uživatelem. Účel je redukovat nebo eliminovat úkol uživatele řídit motorizovaný vozík. Obvykle je chytrý vozík řízen počítačem, má řadu senzorů a používá technologie z mobilní robotiky, i když to není nutné.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]