Židle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Chair-black and white drawing.jpg

Židle (zastarale nebo nářečně sesle[1] z něm. Sessel) je nábytek, který je určen k sezení a k podpírání těla. Typická židle se skládá z opěrátka, sedáku a nosné části (většinou se jedná o 4 nohy, ale výjimkou nejsou více- či méněnohé varianty). Doplňkem židle je područka (opěrátko na ruce), se kterým se už zařazuje do skupiny nábytku sloužícího především k odpočinku, jakožto křeslo. Židle může a nemusí být polstrovaná; křeslo je polstrované vždy.

Židle je určena pro jednu osobu a neslouží pouze k relaxačním účelům, ale například i při stolování, k úlevové poloze nebo při různé práci. Pohovka, lavička, gauč atd. jsou určeny pro více osob a využití nacházejí hlavně v odpočinkové činnosti. Židle je vyrobena téměř z libovolného pevného materiálu, ale mezi nejčastější patří židle vyrobené ze dřeva (např. ratan), plastu, kovu, pleteného proutí atd.

Správné rozměry židle[editovat | editovat zdroj]

Výška sedáku by měla být v rozmezí 40 až 50 cm tak, aby sedící člověk měl nohy v kolenou ohnuté v tupém úhlu. Úhel opěradla by měl být takový, aby byla osoba při opření v mírném záklonu (5°). Výška opěradla by měla být přibližně taková, aby dosahovala pod lopatky nebo k ramenům těla. Kancelářská židle poskytuje sedícímu vyšší komfort, má prvky aktivního sezení a jde o typ ergonomické židle pro dlouhodobé sezení.

V kultuře[editovat | editovat zdroj]

Artefakt Židle Magdaleny Jetelové se stal symbolem povodně z roku 2002.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://ssjc.ujc.cas.cz/search.php
  2. http://kultura.idnes.cz/zaplavena-socha-museum-kampa-di3-/vytvarne-umeni.aspx?c=A130605_112112_vytvarne-umeni_vha

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]