Strunovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Strunovci

alternativní popis obrázku chybí
Strunovec Paragordius tricuspidatus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Podříše: trojlistí (Bilateria)
Nadoddělení: ekdysozoa (Ecdysozoa)
Oddělení: Nematoida
Kmen: strunovci (Nematomorpha)
Vejdovský, 1886
Sesterská skupina
hlístice (Nematoda)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strunovci (Nematomorpha) je kmen nitkovitých vodních živočichů s parazitickými larvami. Jsou podobní hlísticím, se kterými tvoří skupinu Nematoida.

Kmen obsahuje přes 500 druhů.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Dospělci mohou dorůstat délky až několik desítek centimetrů a žijí volně ve sladkých vodách nebo v bažinách. Larvy, které po vylíhnutí z vajíček měří asi desetinu milimetru, pronikají do těl živočichů v okolí, a pokud najdou správného hostitele, pokračují ve vývoji. Hostitelem většinou bývá bezobratlý živočich, nejčastěji pobřežní druhy střevlíčků z čeledi střevlíkovitých (Carabidae), švábi, potápníci nebo vodní larvy hmyzu. Jak larva roste, vyplní celé tělo hostitele.

Larvy ani dospělci mnohdy nemají ústní otvor, způsob přijímání potravy u dospělců není znám, larvy vstřebávají potravu celým tělem.[zdroj?]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Taxonomií strunovců se koncem 19. století zabýval český zoolog František Vejdovský a krátkou dobu i jeho tehdejší asistent, pozdější zakladatel Zoologické zahrady v Praze, Jiří Janda.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

  • Larvy jediného mořského zástupce – strunovce mořského (Nectonema agile) – se vyvíjejí v krabech a jsou větší, než sladkovodní zástupci.
  • Mezi sladkovodní zástupce patří strunovec drsný (Gordionus scaber), jehož larvy cizopasí ve střevlíčcích. Žije v Evropě a měří asi 25 cm.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Profil taxonu strunovci [online]. Biolib, [cit. 2010-03-01]. Dostupné online.