Strunovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxStrunovci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Podříšetrojlistí (Bilateria)
Nadodděleníekdysozoa (Ecdysozoa)
OdděleníNematoida
Kmenstrunovci (Nematomorpha)
Vejdovský, 1886
Sesterská skupina
hlístice (Nematoda)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Strunovci (Nematomorpha) je kmen nitkovitých vodních živočichů s parazitickými larvami. Jsou podobní hlísticím, se kterými tvoří skupinu Nematoida.

Kmen obsahuje přes 500 druhů.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Dospělci mohou dorůstat délky až několik desítek centimetrů a žijí volně ve sladkých vodách nebo v bažinách. Larvy, které po vylíhnutí z vajíček měří asi desetinu milimetru, pronikají do těl živočichů v okolí, a pokud najdou správného hostitele, pokračují ve vývoji. Hostitelem většinou bývá bezobratlý živočich, nejčastěji pobřežní druhy střevlíčků z čeledi střevlíkovitých (Carabidae), švábi, potápníci nebo vodní larvy hmyzu. Jak larva roste, vyplní celé tělo hostitele.

Larvy ani dospělci mnohdy nemají ústní otvor, způsob přijímání potravy u dospělců není znám, larvy vstřebávají potravu celým tělem.[zdroj?]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Taxonomií strunovců se koncem 19. století zabýval český zoolog František Vejdovský a krátkou dobu i jeho tehdejší asistent, pozdější zakladatel Zoologické zahrady v Praze, Jiří Janda.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

  • Larvy jediného mořského zástupce – strunovce mořského (Nectonema agile) – se vyvíjejí v krabech a jsou větší než sladkovodní zástupci.
  • Mezi sladkovodní zástupce patří strunovec drsný (Gordionus scaber), jehož larvy cizopasí ve střevlíčcích. Žije v Evropě a měří asi 25 cm.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Profil taxonu strunovci [online]. Biolib [cit. 2010-03-01]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]