Stonožkovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxStonožkovci
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen členovci (Arthropoda)
Podkmen stonožkovci (Myriapoda)
Třídy
Sesterská skupina
Pancrustacea
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stonožkovci (Myriapoda) jsou jeden z podkmenů členovců. Mají dlouhé, převážně stejnoměrně článkované tělo, jsou kryti krunýřem. Vidí složenýma očima a dýchají vzdušnicemi. Dělí se na dvě hlavní skupiny, stonožky a mnohonožky.

Podskupiny[editovat | editovat zdroj]

Stonožky (Chilopoda) mají zploštělé tělo, každý článek nese obvykle jeden pár končetin. Samečci mají vlečné nohy. První pár končetin se přeměnil v jedová kusadla. Pohybují se rychle. Žijí ve vlhkém prostředí. Aktivní jsou převážně v noci. Jsou dravé, živí se červy, hmyzem, žížalami, hlísticemi. Př.: stonožka škvorová, strašník dalmatský, zemivka žlutavá

Mnohonožky (Diplopoda) mají válcovité tělo, na bocích jsou někdy pachové žlázy k odstrašení nepřítele. Pohybují se pomalým vlnivým způsobem. Na každém článku jsou obvykle dvě končetiny, protože v průběhu vývoje srostly dva články v jeden. V sebeobraně se mohou svinout v kuličku. Obvykle jsou býložravé, jen někdy jde o dravce. Živí se tlejícími rostlinami atd. Př.: svinule vroubená, svinule lesní, chlupule podkorní, mnohonožka zemní, mnohonožka lesní. Při lovu hmyzu a drobných živočichů se dokáže rychle pohybovat.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]