Vířníkovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVířníkovci
Symbion pandora
Symbion pandora
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Nadoddělenítrojlistí (Triblastica)
Odděleníprvoústí (Protostomia)
Kmenvířníkovci (Cycliophora)
Funch & Kristensen, 1995
Druhy
 • Symbion pandora
 • Symbion americanus
Sesterská skupina
mechovnatci (Entoprocta)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vířníkovci (Cycliophora) je „kmenprvoústých koloniálních živočichů žijících přisedle na ústních orgánech humrů a živících se filtrací. Byli objeveni v roce 1995 a zatím jsou popsány dva druhy.

Vířníkovci jsou 0,35 milimetrů velcí. Trávicí soustava má tvar písmene U, okolo ústního otvoru mají obrvenou nálevku.

Životní cykly[editovat | editovat zdroj]

Vířníkovci mají složité životní cykly.[1] Přisedlý jedinec na humrovi je znám jako potravní jedinec. V nepohlavním cyklu se z něho uvolňuje tzv. Pandořina larva, která přisedá obvykle na téhož humra. V pohlavním cyklu vzniká uvnitř těla potravního jedince jiný typ larvy, tzv. Prométheova larva, která po uvolnění přisedne na jiného potravního jedince a vyvíjejí se v ní dva jedinci samčího pohlaví velcí kolem 84 mikrometrů. Prométheova larva přisedne na potravního jedince, ve kterém vzniká samice. Ta se po uvolnění spáří se samci a dosedne opět na stejného humra. Teprve potom v ní začne utvářet nová, tzv. chordoidní larva, která po uvolnění volně plave ve vodě a hledá nového humra, na kterého by přisedla. Po přisednutí se změní v potravního jedince a nepohlavním cyklem se na humrovi vybuduje nová kolonie.

Nálezy[editovat | editovat zdroj]

První vířníkovec, druh Symbion pandora, byl objeven v roce 1995[2] v Severním moři na humrovi Nephrops norvegicus. V roce 2003 byl učiněn objev symbiona v Jaderském moři u Chorvatského poloostrova IIstria na jiném druhu humra, na humrovi evropském (Homarus gammarus).[3] Tito dva vířníkovci jsou v podstatě totožní, nový objev byl tedy přiřazen k druhu Symbion pandora. V roce 2005 byl u atlantického pobřeží Severní Ameriky učiněn nový nález.[4] Živočich žil přisedle na humrovi americkém (Homarus americanus), byl trochu odlišný od evropských nálezů a byl pojmenován Symbion americanus.

Fylogeneze[editovat | editovat zdroj]

Vztahy mezi druhy[editovat | editovat zdroj]

Zástupci vířníkovců ze všech tří dosavadních nalezišť byli podrobeni genetické analýze (mitochondriální gen pro cytochrom c oxidázu)[5] a bylo zjištěno, že zatímco američtí jedinci jsou poměrně uniformní (tvoří tři velmi příbuzné skupiny), evropští se rozpadají do několika skupin, možná v budoucnu pojmenovaných druhů. První skupina je původní Symbion pandora z humra Nephrops norvegicus ze Severního moře i Středomoří, druhá žije na humrovi evropském ve Středomoří, další na humrovi evropském v Atlantiku a Severním moři a poslední, nejbazálnější, opět na humrovi evropském v Severním moři. Pokud by vířníkovci z Ameriky a vířníkovci z Evropy tvořili dvě oddělené větve, mohlo by to znamenat, že původní evropský symbion žil na humrovi evropském v Severním moři, dostal se do Středomoří, zde některé populace „přeskočily“ na nového hostitele, na humra Nephrops norvegicus a s ním se vrátili do Severního moře.

Fosilie[editovat | editovat zdroj]

Na fosilních členovcích rodu Hesslandola ze svrchního kambria byly objeveny útvary, o nichž si vědci myslí, že by to mohli být předci nebo alespoň fosilní příbuzní dnešních vířníkovců.

Vztahy k dalším kmenům[editovat | editovat zdroj]

Začlenění vířníkovců do systému živočichů není zatím zcela jasné, jedna teorie soudí, že jsou sesterskou skupinou mechovnatců[6] (dohromady pak tvoří skupinu Kamptozoa), jiná teorie je považuje za sesterskou skupinu skupiny Syndermata (tj. vířníků, žábrovců a vrtejšů).[7]

Systém[editovat | editovat zdroj]

 • kmen Cycliophora Funch & Kristensen, 1995
  • třída Eucycliophora Funch & Kristensen, 1995
   • řád Symbiida Funch & Kristensen, 1995
    • čeleď Symbiidae Funch & Kristensen, 1995
     • druh Symbion pandora Funch & Kristensen, 1995
     • druh Symbion americanus Obst, Funch & Giribet, 2005

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Obst, M. a Funch, P., 2003: Dwarf Male of Symbion pandora (Cycliophora). Journal of Morphology 255: 261-278.
 2. Funch, P. a Kristensen, R. M., 1995: Cycliophora is a new phylum with affinities to Entoprocta and Ectoprocta. Nature, 378, 6558: 711-714.
 3. Nedvěd, O., 2004: Occurrence of the phylum Cycliophora in the Mediterranean. Marine Ecology-progress Series 277: 297-299.
 4. Obst, M., Funch, P., Kristensen, R. M., 2006: A new species of Cycliophora from the mouthparts of the American lobster, Homarus americanus (Nephropidae, Decapoda). Organisms Diversity & Evolution 6 (2): 83-97.
 5. Obst, M., Funch, P., Giribet, G., 2005: Hidden diversity and host specificity in cycliophorans: a phylogeographic analysis along the North Atlantic and Mediterranean Sea. Molecular Ecology 14 (14): 4427-4440.
 6. Sorensen, M. V., Funch, P., Willerslev, E., a kol., 2000: On the phylogeny of the metazoa in the light of Cycliophora and Micrognathozoa. Zoologischer anzeiger 39 (3-4): 297-318.
 7. Glenner, H., Hansen, A. J., Sorensen, M. V., a kol. 2004: Bayesian inference of the metazoan phylogeny: A combined molecular and morphological approach. Current Biology 14 (18): 1644-1649.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]