Humr evropský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Humrovití

Humr evropský
Humr evropský
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: členovci (Arthropoda)
Podkmen: korýši (Crustacea)
Třída: rakovci (Malacostraca)
Řád: desetinožci (Decapoda)
Čeleď: humrovití (Nephropidae)
Rod: humr (Homarus)
Binomické jméno
Homarus gammarus
L., 1758
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Humr evropský je mořský korýš, který dorůstá až metrové délky. Nehledě na velikost upoutá pozornost obrovitými klepety. Dovede s nimi otevírat lastury mlžů, kterými se živí. Za potravou se vydává v noci.

Patří mezi desetinožce. Je to největší zástupce recentních raků. Dosahuje délky až 60 cm, váhy několika kilogramů a stáří až 30 let. Má velmi silný krunýř a silná, nestejně velká klepeta. Loví tak, že chodí pomalu po mořském dně a do klepet sbírá potravu. Menším, štíhlejším klepetem uchopí kořist (měkkýše a ostnokožce) a druhým, silnějším ji rozdrtí. Jestliže je ohrožen, může plavat zpět tak, že švihá zadečkovýma nohama podobající se pádlům a svým širokým ocasem. Patří mezi noční živočichy. Samička klade každý druhý rok velké množství vajíček. Humr evropský patří mezi korýše. Tento druh korýše patří mezi vodní živočichy.

Humr evropský se vyskytuje při pobřeží Atlantického oceánu a Středozemního moře. Patří mezi místní lahůdky, chytá se do sítí, nebo do košů s návnadou. Živý humr je zbarven do tmavě zelena, ale uvařený má červenou barvu (jelikož se při usmrcení ve vařící vodě zelené barvivo rozloží a humr zčervená)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. IUCN Red List 2015.4. 30. listopadu 2015. Dostupné online.