Přeskočit na obsah

Karapax

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karapax kraba Cancer irroratus

Karapax je hřbetní část krunýře želvy. Také se tak označuje vnější ochrana těla překrývající hlavohruď některých korýšů a pavoukovců. U některých živočichů se na něm projevuje pohlavní dvojtvárnost.

Želvy[editovat | editovat zdroj]

Karapax želvy uhlířské

U želv může být různě tvarovaný a zabarvený, většinou slouží pro větší bezpečnost jedince. Představuje jednak pevnou ochranu před predátory, z nichž někteří si s ním ale dovedou poradit - například shozením želvy z velké výšky na skálu (draví ptáci). U některých druhů umožňuje maskování v prostředí (mimikry).

U mnohých želv byla také zaznamenána změna provázaná změnou prostředí (např. jiné zabarvení při pobytu venku oproti chovu v teráriu), obecně jej mívají želvy žijící v zajetí méně zabarvený oproti želvám žijícím v přírodě.

Na zdravém růstu karpaxu se podílí správná strava, přísun vitamínů, vápníku a také pobyt na slunci, tedy dostatek UV záření. Pokud zvíře nemá dostatek tohoto, nastane změknutí krunýře a může dojít k jeho trvalému zdeformování-křivici. Tento problém se objevuje zejména u zvířat mladých, která rostou a krunýř se jim teprve vyvíjí.[1]

Členovci[editovat | editovat zdroj]

Korýši[editovat | editovat zdroj]

Krunýř hlavohrudi korýše ústí ve své přední části do nápadného čelního hrotu rostrum. Postranní výběžky karapaxu poskytují zespodu otevřenou žaberní dutinu, která ukrývá žábry na hrudních nožkách a na hrudní stěně. Zabarvením a svou pevností chrání karapax živočicha. Jeho chemické složení je odlišné od samotné pokožky, 46,7 % chitinu, 46,3 % uhličitanu vápenatého a 7 % fosforečnanu vápenatého. Krunýř raků obsahuje dvě základní barviva; blankytnou modř cyanokrystalin a červenou crustaceorubin.[2]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WILKE, Hartmut. Želvy: jak o ně správně pečovat a jak jim porozumět:rady odborníka ke správnému chovu. Praha: Vašut, 1998. 60 s. ISBN 80-7236-003-5. 
  2. PATOKA, Jiří. Chováme sladkovodní raky. Praha: Grada, 2008. 128 s. ISBN 978-80-247-6063-6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]