Ploutvenky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxPloutvenky
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše Živočichové (Animalia)
Oddělení Trojlistí (Triblastica)
Kmen ploutvenky (Chaetognatha)
Pododdělení Prvoústí (Protostomia)
Třídy
  • Třída: Archisagittoidea
  • Třída: Sagittoidea
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ploutvenky (Chaetognatha) je kmen mořských mnohobuněčných živočichů. Jsou 0,5 – 10 cm velké, jejich tělo je rozděleno na hlavu, trup a ocas. V plavání jim pomáhají horizontální ploutvičky (jedna koncová a několik postranních). Na hlavě mají chitinové ostny určené k lapání potravy, tento orgán nebo celá hlava můžou být zakryty kápí (hood). Ploutvenky jsou dravci, kořist zabíjejí tetrodotoxinem, který v jejich hlavě produkují symbiotické bakterie rodu Vibrio. Vylučovací soustava u nich chybí, cévní soustava byla objevena nedávno. Jsou hermafroditi. Mají unikátní embryonální vývoj (heterocelie).

Fylogeneze[editovat | editovat zdroj]

Příbuzenské vztahy ploutvenek s ostatními skupinami živočichů jsou nejasné. Dříve byly považovány za druhoústé. Výsledky molekulárních studií naznačovaly, že by mohly patřit do skupiny Ecdysozoa, Hox geny však naznačují, že by mohlo jít o bazální skupinu Eubilaterií nebo sesterskou skupinu prvoústých. V současnosti jsou také někdy řazené jako bazální skupina prvoústých, tedy před oddělením skupin Lophotrochozoa a Ecdysozoa, podle některých nových prací by mohly patřit přímo do Lophotrochozoa [1] nebo přímo do Ecdysozoa [2].

K ploutvenkám býval řazen kambrijský rod z Burgesských břidlic Amiskwia (třída Archisagittoidea), je ale pravděpodobné, že jim není příbuzný. Podle novějších názorů je možná blízký pásnicím (Nemertea).

Systém[editovat | editovat zdroj]

Recentní ploutvenky tvoří třídu Sagittoidea s dvěma řády – Aphragmophora a Phragmophora. Uvedený systém je tradiční, nový systém založený na molekulárních metodách (analýze DNA) publikoval Papillon a spol. v roce 2006.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MATUS, David Q.; COPLEY, Richard R.; DUNN, Casey W., HEJNOL, Andreas; ECCLESTON, Heather; HALANYCH, Kenneth M.; MARTINDALE, Mark Q.; TELFORD, Maximilian J. Broad taxon and gene sampling indicate that chaetognaths are protostomes. Current Biology [online]. 8. srpen 2006. Svazek 16, čís. 15, s. R575-R576. Dostupné online. PDF [1]. DOI:10.1016/j.cub.2006.07.017. (anglicky) 
  2. PAPS, Jordi; BAGUÑÀ, Jaume; RIUTORT, Marta. Bilaterian Phylogeny: A Broad Sampling of 13 Nuclear Genes Provides a New Lophotrochozoa Phylogeny and Supports a Paraphyletic Basal Acoelomorpha. Molecular Biology and Evolution [online]. 14. červenec 2009. Svazek 26, čís. 10, s. 2397-2406. Dostupné online. PDF [2]. ISSN 1537-1719. DOI:10.1093/molbev/msp150. PMID 19602542. (anglicky) 
  3. Papillon, D., Perez, Y., Caubit, X., LeParco, Y.: Systematics of Chaetognatha under the light of molecular data, using duplicated ribosomal 18S DNA sequences, Molecular Phylogenetics and Evolution 38 (3). Strany 621-634, březen 2006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]