Druhoústí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Druhoústí

alternativní popis obrázku chybí
Sumýš
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Nadoddělení: trojlistí (Bilateria)
Oddělení: druhoústí (Deuterostomia)
Grobben, 1908
Kmeny
Sesterská skupina
prvoústí (Protostomia)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Druhoústí (Deuterostomia) představují skupinu trojlistých živočichů (oddělení, kmen), u nichž zanikají prvoústa a definitivní ústa se prolamují na opačném konci zárodku. Náleží k nim kmeny ostnokožci, polostrunatci a strunatci a primitivní skupina mlžojedů (Xenoturbellida). Bazální skupinou druhoústých jsou pravděpodobně strunatci; polostrunatci a ostnokožci jsou spojováni do skupiny Ambulacraria, která je sesterskou skupinou mlžojedů. V některých starších systémech se k druhoústým řadí i ploutvenky (Chaetognatha) a jiné skupiny prvoústých.

Taxony skupiny[editovat | editovat zdroj]

Recentní druhoústí jsou řazeni do následujících taxonů:

Do druhoústých patří dále vymřelý

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Podle nové komplexní fylogenetické analýzy tvoří sesterskou skupinu k Ambulacraria společně mlžojedi a praploštěnci (klad Xenacoelomorpha). Potvrzení této analýzy by znamenalo zařazení praploštěnců jako dalšího kmene druhoústých.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PHILIPPE, Hervé; BRINKMANN, Henner; COPLEY, Richard R., Leonid L. Moroz, Hiroaki Nakano, Albert J. Poustka, Andreas Wallberg, Kevin J. Peterson, Maximilian J. Telford. Acoelomorph flatworms are deuterostomes related to Xenoturbella. Nature. 10. únor 2011, svazek 470, s. 255–258. DOI:10.1038/nature09676. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]