Druhoústí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDruhoústí
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Nadoddělenítrojlistí (Triblastica)
také Bilateria (Dvoustranně souměrní)
Oddělenídruhoústí (Deuterostomia)
Grobben, 1908
Kmeny
Sesterská skupina
prvoústí (Protostomia)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Druhoústí (Deuterostomia) představují skupinu trojlistých živočichů (oddělení, kmen), u nichž zanikají prvoústa a definitivní ústa se prolamují na opačném konci zárodku. Náleží k nim kmeny ostnokožci, polostrunatci a strunatci. Bazální skupinou druhoústých jsou pravděpodobně strunatci; polostrunatci a ostnokožci jsou spojováni do skupiny Ambulacraria. Sporné je, jestli se mezi druhoústé řadí i mlžojedi (Xenoturbellida). V některých starších systémech se k druhoústým řadí i ploutvenky (Chaetognatha) a jiné skupiny prvoústých.

Taxony skupiny[editovat | editovat zdroj]

Recentní druhoústí jsou řazeni do následujících taxonů:

Do druhoústých pravděpodobně patří vymřelé skupiny červovitých kambrických živočichů

Sporná je pozice mlžojedů (Xenoturbellida), obskurních dvojstranně souměrných živočichů s redukovanou tělesnou stavbou. V některých systémech jsou považováni za zástupce druhoústých – s praploštěnci (Acoelomorpha), anebo bez nich; anebo jsou klasifikováni na bázi bilaterií coby klad Xenacoelomorpha, jenž je sesterský ke kladu Nephrozoa (který zahrnuje prvo- a druhoústé).[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. TOMAN, Jan. „Svraštělé váčky“ a raná evoluce. S. 197. Vesmír [online]. 6. duben 2017. Roč. 96, čís. 2017/4, s. 197. Dostupné online. ISSN 1214-4029. 
  2. GIRIBET, Gonzalo; EDGECOMBE, Gregory. The Invertebrate Tree of Life. Princeton, NJ Oxford: Princeton University Press, 2020. ISBN 978-0-691-19706-7, ISBN 0-691-19706-7. OCLC 1129197548 S. 88. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]