Druhoústí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxDruhoústí
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Nadoddělenítrojlistí (Triblastica)
také Bilateria (Dvoustranně souměrní)
Oddělenídruhoústí (Deuterostomia)
Grobben, 1908
Kmeny
Sesterská skupina
prvoústí (Protostomia)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Druhoústí (Deuterostomia) představují skupinu trojlistých živočichů (oddělení, kmen), u nichž zanikají prvoústa a definitivní ústa se prolamují na opačném konci zárodku. Náleží k nim kmeny ostnokožci, polostrunatci a strunatci a primitivní skupina mlžojedů (Xenoturbellida). Bazální skupinou druhoústých jsou pravděpodobně strunatci; polostrunatci a ostnokožci jsou spojováni do skupiny Ambulacraria, která je sesterskou skupinou mlžojedů. V některých starších systémech se k druhoústým řadí i ploutvenky (Chaetognatha) a jiné skupiny prvoústých.

Taxony skupiny[editovat | editovat zdroj]

Recentní druhoústí jsou řazeni do následujících taxonů:

Do druhoústých pravděpodobně patří vymřelé skupiny červovitých kambrických živočichů

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Podle nové komplexní fylogenetické analýzy tvoří sesterskou skupinu k Ambulacraria společně mlžojedi a praploštěnci (klad Xenacoelomorpha). Potvrzení této analýzy by znamenalo zařazení praploštěnců jako dalšího kmene druhoústých.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PHILIPPE, Hervé; BRINKMANN, Henner; COPLEY, Richard R., Leonid L. Moroz, Hiroaki Nakano, Albert J. Poustka, Andreas Wallberg, Kevin J. Peterson, Maximilian J. Telford. Acoelomorph flatworms are deuterostomes related to Xenoturbella. Nature. 10. únor 2011, svazek 470, s. 255–258. DOI 10.1038/nature09676. (anglicky) 
  2. TOMAN, Jan. „Svraštělé váčky“ a raná evoluce. S. 197. Vesmír [online]. 6. duben 2017. Roč. 96, čís. 2017/4, s. 197. Dostupné online. ISSN 1214-4029. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]