Hvězdice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxHvězdice
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Nadoddělení trojlistí (Bilateria)
Oddělení druhoústí (Deuterostomia)
Kmen ostnokožci (Echinodermata)
Třída hvězdice (Asteroidea)
řády
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Další významy jsou uvedeny na stránce Hvězda.

Hvězdice (Asteroidea) je třída ostnokožců. Přes 1 800 druhů těchto živočichů žije ve všech světových oceánech až do hloubky 6 000 m.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hvězdice mají pětiramenné tělo; oproti příbuzným hadicím však jejich ramena plynule přecházejí ve vlastní tělo. V ramenech se nacházejí pohlavní orgány a zasahuje do nich i trávicí soustava.[1] Uprostřed těla se nachází tělní terč neboli střed. Na spodní straně tělního terče se nacházejí ústa a dále také vakovitý vychlípitelný žaludek. Hvězdice tedy mohou trávit svou potravu mimotělně. Na konci každého z ramen se nachází jednoduché miskovité očko.

Hvězdice jsou dravé. Většina se živí korály a mořskými houbami; některé loví i větší kořist (plže, mlže nebo jiné ostnokožce). Polykají celou kořist a tráví ji uvnitř těla.

Ostnokožci všeobecně mají značnou regenerační schopnost těla, což platí i pro hvězdice (pokud hvězdici zůstane středový terč a alespoň jedno rameno, přežije). Mohou být nejrůznějších barev a dorůstat velikosti až 75 cm. Vyskytují se zejména v mořích s vyšším obsahem solí. Pohybují se plazením. Většinou se nachází na místech s velkou salinitou 3%, výjimky v Baltském a Černém moři.

Známé druhy[editovat | editovat zdroj]

Astropecten – druh hvězdice z období jury

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Biolib [online]. Biolib.cz [cit. 2012-06-13]. Kapitola Profil taxonu: hvězdice. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]