Hvězdice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHvězdice
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Nadoddělenítrojlistí (Bilateria)
Oddělenídruhoústí (Deuterostomia)
Kmenostnokožci (Echinodermata)
Třídahvězdice (Asteroidea)
řády
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Další významy jsou uvedeny na stránce Hvězda.

Hvězdice (Asteroidea) je třída ostnokožců. Přes 1 800 druhů těchto živočichů žije ve všech světových oceánech až do hloubky 6 000 m.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Hvězdice mají pětiramenné tělo, jehož pětičetná symetrie pochází z oocytů.[1] Oproti příbuzným hadicím však jejich ramena plynule přecházejí ve vlastní tělo. V ramenech se nacházejí pohlavní orgány a zasahuje do nich i trávicí soustava.[2] Uprostřed těla se nachází tělní terč neboli střed. Na spodní straně tělního terče se nacházejí ústa a dále také vakovitý vychlípitelný žaludek. Hvězdice tedy mohou trávit svou potravu mimotělně. Na konci každého z ramen se nachází jednoduché miskovité očko.

Hvězdice jsou dravé. Většina se živí korály a mořskými houbami; některé loví i větší kořist (plže, mlže nebo jiné ostnokožce). Polykají celou kořist a tráví ji uvnitř těla.

Ostnokožci všeobecně mají značnou regenerační schopnost těla, což platí i pro hvězdice (pokud hvězdici zůstane středový terč a alespoň jedno rameno, přežije). Mohou být nejrůznějších barev a dorůstat velikosti až 75 cm. Vyskytují se zejména v mořích s vyšším obsahem solí. Pohybují se plazením. Většinou se nachází na místech s velkou salinitou 3%, výjimky v BaltskémČerném moři.

Známé druhy[editovat | editovat zdroj]

Astropecten – druh hvězdice z období jury

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FREDERICK, Eva. How sea stars get their symmetry. phys.org [online]. 2021-11-05 [cit. 2022-09-23]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Biolib [online]. Biolib.cz [cit. 2012-06-13]. Kapitola Profil taxonu: hvězdice. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]