Pentagram

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Pro vkladatele šablony: Na diskusní stránce zdůvodněte vložení šablony.
Pentagram v kruhu

Jako pentagram se označuje pěticípá hvězda nakreslená pěti přímými tahy. Je prastarým magickým a ochranným znamením. Slovo pentagram pochází z řeckého slova πεντάγραμμον (pentagrammon), znamenajícího přibližně pět přímek.

Pentagram geometricky[editovat | editovat zdroj]

Pentagram velmi úzce souvisí s pravidelným pětiúhelníkem. Spojením dvou protějších vrcholů pětiúhelníku vzniká právě pentagram. Diagonály tvoří uprostřed opět pětiúhelník. Původní a nový pětiúhelník jsou v poměru zlatého řezu.

Výklady pentagramu[editovat | editovat zdroj]

 • Symbolika čísla 5 (penta), které přesahuje sílu čtyř základních živlů, pátým živlem je vesmírná energie (život) nebo také éter. Čísla v závorkách označují síly živlů. Pět je nejsilnější. Živly jsou: voda (5), Země (4), vzduch (3), oheň (2) a vesmírná energie (1). Voda a vzduch mají stejnou sílu.
 • Každý jeho cíp představuje jedno období života (zrození, zrání, dospělost, stárnutí, smrt).
 • Symbol Venuše, bohyně matky (planeta Venuše opíše na obloze za osm let pětiúhelník).
 • Jakožto uzavřená forma byl také někdy symbolem Krista (pět cípů mohlo symbolizovat pět svatých Kristových ran).
 • Symbol směrů vpřed, vzad, vlevo, vpravo a vzhůru (podle postavení planet Jupiteru, Merkuru, Marsu, Saturnu a Venuše).
 • Pentagram otočený vzhůru nohama, čili stojící na jednom cípu a do něj vložená hlava mendského kozla, zpodobněná E. Levim, se nazývá Bafometova pečeť a používá se jako symbol satanismu a ďábla. Baphomet (kozomet) je jméno údajné modly templářů někdy též nazývané Baal, které je odvozeno z řeckého „bafé“ a „metis“ znamenající ohnivý křest. Zjev Baphometův je popisován různě, podle protokolů z procesu s templáři to byla lidská hlava s bílým vousem, posazená na ženském těle, v rukou držela slunce a měsíc spojené zlatým řetězem. Symbolický význam by mohl znít asi takto: Duch (hlava) v aktivním spojení s hmotným tělem ovládá hvězdné síly neboli astrální oheň. Jedna z Baphometových soch je instalována v průčelí pařížského kostela Saint-Merri, byla však zhotovena až v 19. století. Tento význam však vznikl už při příchodu církve, která se snažila zničit pohanskou víru.
 • Označuje 5 údů člověka: hlava, dvě ruce a dvě nohy.
 • Pentagram zakreslený v kruhu má ochranný význam.

Historie pentagramu[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o pentagramu byla zaznamenána již 4 000 let před Kristem. Ovšem v této době[zdroj?] to byl symbol Venuše, římské obdoby Afrodity, tedy bohyně lásky a krásy. Také přestavoval symbol rovnováhy.

Současné významy[editovat | editovat zdroj]

V dnešní době jsou upřednostňovány dva významy v závislosti na zobrazení:

 1. Pokud je pentagram zakreslen s pátým cípem nahoru – tedy na sever –, je považován za tzv. čistý pentagram, symbol bílé magie a ochrana před ďáblem a zlými silami. Bývá do něj i zakreslován člověk s rozpjatýma rukama nebo jen dlaň. V souvislosti s magií bývá označován jako „planoucí hvězda mágů“ nebo „muří noha“. Ve Skandinávii se kreslil na dveře domů jako ochranu proti démonům a trollům. Magický pentagram je opsán božským jménem TETRAGRAMMATON, případně hebrejským písmem jod-hé-vau-hé (JHVH).
 2. Obrácený pentagram – je znakem černé magie nebo také satana. Bývají kolem něj zakreslena jména Samael a Lilith. Samael je pekelný kníže nejblíže stojící samotnému Satanovi. Podle rabínské tradice je Samael totožný s Andělem smrti a měl být také skutečným otcem Kaina.
 3. Je nejčastějším symbolem novopohanského náboženství Wicca.

Tradiční čínská medicína[editovat | editovat zdroj]

Pentagram, tak jak je chápán v západním světě, má také svůj původ z tradiční čínské medicíny, která byla v Číně používána již 3 stol. před naším letopočtem. Číňané původně tomuto uskupení pěti živlů (oheň, země, kov, voda a dřevo) říkali wu-xing (čti vu sing), čili pět proměnlivých fází nebo pět pohybů, do našeho jazyka překládáno jako pět elementů. Jsou to elementy, ze kterých se skládá celý vesmír. A naopak tedy můžeme celý vesmír, jeho jednotlivé složky rozřadit do těchto pěti skupin. Pentagram je v tradiční čínské medicíně používán pro diagnostiku zátěže daného okruhu orgánů. Ke každému elementu se řadí hlavní orgán, pod který spadá celá skupina dalších orgánů: oheň - srdce, země - slezina, kov - plíce, voda - ledviny a dřevo - játra.

Státní symbolika[editovat | editovat zdroj]

Pentagram je základem etiopského státního znaku, který je umístěn i na státní vlajce.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://vexilologie.cz/vexilolo/noxx.php?n=08 Zpravodaj Vexilolog č. 8, duben 2003

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Hrant Arakelian. The History of the Pentagram, Ch. 6 in Mathematics and History of the Golden Section, pp. 207-270, Logos 2014, ISBN 978-5-98704-663-0 (rus.).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]