Hadice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxHadice
alternativní popis obrázku chybí
Hadice od Ernsta Haeckela
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Nadoddělenítrojlistí (Bilateria)
Oddělenídruhoústí (Deuterostomia)
Kmenostnokožci (Echinodermata)
Třídahadice (Ophiuroida)
Gray, 1840
Řády
Sesterská skupina
Echinozoa
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tento článek je o skupině ostnokožců. O technické součástce pojednává článek hadice (technika).

Hadice (Ophiuroidea, Ophiuroida) jsou třídou ostnokožců. Jsou velmi pohyblivé. Mají malé terčovité tělo a pět dlouhých tenkých ramen. Někdy žije více jedinců pohromadě a rameny se mohou proplétat. Trávicí soustava hadic je slepá, mají mimotělní trávení. Jsou dravé. Živí se drobnými živočichy, řasami a také zbytky živočišných těl. Larva se nazývá ofiopluetus, má čtyři páry dlouhých ramen a živí se planktonem. Hadice jsou velmi hojné a žijí ve štěrbinách skal či korálových útesů. Do třídy hadic náleží přibližně 2300 recentních druhů.

Spolu s hvězdicemi (Asteroidea) tvoří podkmen Asterozoa; další podkmen Echinozoa tvoří sumýši (Holothuroida) a ježovky (Echinoidea), Podle některých poznatků mají hadice evolučně blíže k tomuto podkmeni a tvoří s ním skupinu Cryptosyringia, v níž jsou výjimečné tím, že si zachovaly hvězdicovitou stavbu těla, pro ostnokožce typickou. V tom případě je podkmen Asterozoa parafyletický, tedy evolučně nepřirozený.[zdroj?]

Hadice mají spolu s podkmenem Echinozoa zvláštní nervovou soustavu připomínající nervové trubice polostrunatců (Hemichordata) a obratlovců (Vertebrata).

Hadice z moří u Havajských ostrovů
Echinodermata 
 ophiuroidea 

Euryalida

Ophiurida

Asteroidea

Crinoidea

Echinoidea

Holothuroidea

Somasteroidea

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]