Hvězdice trnová koruna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHvězdice trnová koruna
alternativní popis obrázku chybí
Hvězdice trnová koruna
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen ostnokožci (Echinodermata)
Třída hvězdice (Asteroidea)
Řád Spinulosida
Čeleď Acanthasteridae
Rod hvězdice (Acanthaster)
Binomické jméno
Acanthaster planci
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvězdice trnová koruna (Acanthaster planci, synonymum trnová koruna nebo hvězdice trnitá) je velká dravá mořská hvězdice. Žije v teplejších mořích prakticky po celém světě. Je velkým nebezpečím pro korálové útesy.

Trnová koruna je po hvězdici Pycnopodia helianthoides druhou největší hvězdicí na světě – v rozpětí dosahuje 25–30 cm. Obvykle má 14–18 ramen.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Kromě občasného ulovení drobných rybek se živí prakticky jen korály. Hvězdice do jejich schránek vypustí své trávicí enzymy.[1] Tím se jejich těla rozpustí a hvězdice natrávený obsah nasaje do svého vychlípeného žaludku. Dospělá hvězdice pokryje najednou kolem 160 cm² korálů. Jedna tato potravní fáze trvá kolem 9 hodin, po níž pak hvězdice 12–70 hodin tráví kořist a připravuje si nové enzymy.

Jeden jedinec může takto zkonzumovat až 5–6 m² korálů za rok.[2] Po „nájezdu“ množství trnových korun jsou v korálovém útesu během několika týdnů[1] zdecimováni živí koráli a zůstanou zde jen jejich mrtvé schránky. Postupně odtud zmizí další živočichové i rostliny, kteří byli v tomto ekosystému na korálech přímo nebo nepřímo závislí, a zůstane zde už jen velmi málo živých organismů.

Nepřátelé[editovat | editovat zdroj]

Tato hvězdice má jen málo přirozených nepřátel. Kromě čtverzubce je to jen plž tritonka indická,[1] která je zřejmě imunní vůči toxickému slizu, kterým je hvězdice pokryta.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c BBC. Jižní Pacifik [online]. Česká televize, program ČT2, 2011-04-01 [cit. 2011-06-04]. Kapitola Oceán sopek (2/6). Čas 14:20 od začátku stopáže. Dostupné online. (česky) 
  2. Pierre Madl. Acanthaster planci (An overview of the crown of thorns starfish) [online]. 1998 [cit. 2006-08-28]. Kapitola 4. A.planci’s Food Resources and Feeding Patterns. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]