Hvězdice trnová koruna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hvězdice trnová koruna

alternativní popis obrázku chybí
Hvězdice trnová koruna
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: ostnokožci (Echinodermata)
Třída: hvězdice (Asteroidea)
Řád: Spinulosida
Čeleď: Acanthasteridae
Rod: hvězdice (Acanthaster)
Binomické jméno
Acanthaster planci
(Linné, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hvězdice trnová koruna (Acanthaster planci, synonymum trnová koruna nebo hvězdice trnitá) je velká dravá mořská hvězdice. Žije v teplejších mořích prakticky po celém světě. Je velkým nebezpečím pro korálové útesy.

Trnová koruna je po hvězdici Pycnopodia helianthoides druhou největší hvězdicí na světě – v rozpětí dosahuje 25–30 cm. Obvykle má 14–18 ramen.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Kromě občasného ulovení drobných rybek se živí prakticky jen korály. Hvězdice do jejich schránek vypustí své trávicí enzymy.[1] Tím se jejich těla rozpustí a hvězdice natrávený obsah nasaje do svého vychlípeného žaludku. Dospělá hvězdice pokryje najednou kolem 160 cm² korálů. Jedna tato potravní fáze trvá kolem 9 hodin, po níž pak hvězdice 12–70 hodin tráví kořist a připravuje si nové enzymy.

Jeden jedinec může takto zkonzumovat až 5–6 m² korálů za rok.[2] Po „nájezdu“ množství trnových korun jsou v korálovém útesu během několika týdnů[1] zdecimováni živí koráli a zůstanou zde jen jejich mrtvé schránky. Postupně odtud zmizí další živočichové i rostliny, kteří byli v tomto ekosystému na korálech přímo nebo nepřímo závislí, a zůstane zde už jen velmi málo živých organismů.

Nepřátelé[editovat | editovat zdroj]

Tato hvězdice má jen málo přirozených nepřátel. Kromě čtverzubce je to jen plž tritonka indická,[1] která je zřejmě imunní vůči toxickému slizu, kterým je hvězdice pokryta.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c BBC. Jižní Pacifik [online]. Česká televize, program ČT2, 2011-04-01, [cit. 2011-06-04]. Kapitola Oceán sopek (2/6). Čas 14:20 od začátku stopáže. Dostupné online. (česky) 
  2. Pierre Madl. Acanthaster planci (An overview of the crown of thorns starfish) [online]. 1998, [cit. 2006-08-28]. Kapitola 4. A.planci’s Food Resources and Feeding Patterns. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]