Speciace

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
schéma jednotlivých typů speciace (anglicky)
Darwinovy první náčrtky kladistických stromů

Speciace je evoluční proces vzniku nových biologických druhů (latinsky species). Procesem speciace se štěpí a větví evoluční linie a vznikají i vyšší taxony než druh.

Mutace a separace[editovat | editovat zdroj]

Speciace probíhá díky vzniku mutací v genetickém kódu. V populaci obvykle převládnou mutanti s kladnými znaky, které podporuje darwinovský přirozený výběr. Nový mutant je ale ohrožen křížením s původní populací a aby ke speciaci skutečně došlo, musí být nějak oddělen. Pokud se část populace oddělí do dvou geografických celků (např. dvě populace izolované řekou nebo pohořím), mluvíme o alopatrické speciaci. Při parapatrické speciaci má geografická izolace jen druhotný význam. K oddělení může dojít buď proto, že mutant si najde jiný biotop (u cizopasníků například jiného hostitele), že se s většinovou populací křížit nemůže (saltační speciace), anebo proto, že heterozygoti (tedy jedinci vzniklí křížením daných dvou populací) mají nižší fitness.[1]

Někdy však v populaci mohou převládnout i negativní znaky a i ty mohou utvořit nový druh. V tomto ohledu jsou známé procesy jako genetický drift[2].

Umělá speciace[editovat | editovat zdroj]

Člověk přirozený výběr napodobuje šlechtěním - záměrným výběrem a oddělováním určitých mutantů. Tento jev se nazývá domestikace. Domestikací vlka vznikl pes.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Speciation na anglické Wikipedii a Speciácia na slovenské Wikipedii.

  1. S. Rosypal a kol., Přehled biologie. Str. 345.
  2. S. Rosypal a kol., Přehled biologie. Str. 321.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]