Diskuse:Druhoústí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

SYSTEMATIKA DEUTEROSTOMIÍ[editovat zdroj]

(Vertebrata zestručněna)

1. km. Chapadlovci (Tentaculata) a) tř. Mechovky z: mechovka plazivá (Plumatella repens), b) tř. Ramenonožci (Brachiopoda) z: jazovka stopkatá (Lingula anatina) c) tř. Chapadlovky (Phoronidea)

2.km. Ploutvenky (Chaetognatha) z: ploutvenka šesticípá (Sagitta hexaptera)

3.km. Bradatice =Vlákonošci (Pogonophora)


4.km. Ostnokožci (Echinodermata) a) tř. Lilijice -lilijice růžová (Antedon bifida) b) tř. Hvězdice (Asteroidea) - h. růžová ( Asteriar rubens) - h. pětiúhlá (Pentagonaster placenta) - h. desetiramenná (Solaster papposus) c) tř. Hadice (Ophiuriidea) - h. obecná (Ophiura ciliata) - h. medúzina (Gorgonocephalus caputmedusae) d) tř. Ježovky (Echinoidea) -j. jedlá (Echinus esculentus) - j. dlouhoostná (Paracentrotus lividus) e) tř. Sumýši (Holothuroidea) - s. jedlý (Holothuria edulis)


5. km. Polostrunatci a) tř. Žaludovci (Enteropneusta) - ž. malý(Glossobalanus minutus) b) tř. Křídložábří (Pterobranchia) - dvojžábřík atlantský (Rhadbopleura normani) - GRAPTOLITI vyhynulí prvohorní polostrunatci


6.km. Strunatci (Chordata)

pkm. Pláštěnci (Urochordata = Tunicata) a) tř. Sumky (Ascidiaceae) - pospolitka svijonožcová (Clavenila lepadiformis) - s. obecná (Ascidia mentula) - s. hrbolatá (Phallusia mamillata) b) tř. Salpy (Thaliacea) - ohnivka atlantská (Pyrosoma atlanticum) - s. zoubkovaná (Doliolum denticulatum) - s. nálevkovitá (Salpa fusiformis) c) tř. Vršenky (Copelata= Appendicularia) - v. středozemní (Appendicularia sicula) - v. obecná (Fritillaria pellucida) - v. jednopohlavní ( Oikopleura dioica) pkm. Bezlebeční ( (Cephalochordata) - kopinatec plžovitý (Branchiostoma lanceolatum)

 • pkm. Obratlovci (Vertebrata)


 • pkm. Vertebrata
  1.  ntř. Bezčelistnatci 
      ( Agnatha)

a) tř. Štítnatci (Ostracodermi) b) tř. Kruhoústí (Cyclostomata)

 *podtř. Mihule (Petromyzones)
 *podtř. Sliznatky (Myxiny)

2. ntř. Čelistnatci

  (Gnathostomata)

a) tř. Pancířnatci (Placodermi) b) tř. Trnoploutví (Acanthodii) c) tř. Paryby (Chondrychthyes)

 *podtř. Příčnoústí
   **řád Žraloci (Selachiformes)
   **řád Rejnoci (Rajiformes)
 *podtř. Chiméry

d) tř. Ryby

  (Pisces= Osteichthyes)

e) tř. Obojživelníci (Amphibia) f) tř. Plazi (Reptilia) g) tř. Ptáci (Aves) h) tř. Savci (Mammalia)Přidal anonym, kus je určitě špatně, ale nemám čas procházet, proto to dávám sem. --Karakal 14:23, 14. 3. 2006 (UTC)


Ryby už nejsou platná třída, kruhoústí už také ne, co se zjistilo, že sliznatky jsou úplně mimo. S těmi vymřelými třídami (pancířnatí, štítnatci...) si nejsem jistá, ale stejně bych to systému psala jenom recentní taxony, protože jinak se v tom nedá vyznat.

Ploutvenky a bradatice jsou určitě kmeny prvoústých. Kmen chapadlovci už dneska neexistuje, rozdělil se na ramenonožce, mechovnatce, mechovce a chapadlovky. --Bodlina 15:46, 14. 3. 2006 (UTC)

Dík, na první pohled sem měla pocit, že je to celé blbě, ale prostě sem měla jinou práci, tak sem to sem radši dala, aby se autor nerozčiloval, že jen mažu. No už nikam další upozornění dávat nebudu, stejně jsem na to zapomněla ;). --Karakal 15:49, 14. 3. 2006 (UTC)

Omluva[editovat zdroj]

Dobrý den, omlouvám se, že jsem do wikip. umístila zřejmě víc než nepřesné info, ale podle této předlohy se u nás stále ještě učí (gymnázium, Karlovarsko). Byla jsem velmi nespokojená s informacemi, které mi nabízel internet, a tak jsem to chtěla napravit. Pochybuji, že takových, co mají nedostatek materiálů, je málo. K hlubšímu studiu dopomáhá snad jen cizojazyčný materiál, ale kvalita učení je nesrovnatelná (vzhledem ke spotřebě času překládáním; na zahraniční weby ty české opavdu nemají). Díky za připomínku a snad můj příspěvek pomohl alespoň v někomu.

         S pozdravem   Ezza.