Drápkovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxDrápkovci
alternativní popis obrázku chybí
Drápkovci
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Nadoddělení trojlistí (Triblastica)
Oddělení prvoústí (Protostomia)
Kmen drápkovci (Onychophora)
Čeledi
Sesterská skupina
členovci (Arthropoda)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drápkovci (Onychophora) jsou kmen živočichů. Jedná se o velmi starobylou skupinu, která se v podstatě za posledních 500 milionů let nezměnila.[1] Zatím bylo popsáno asi 200 druhů, ale předpokládá se, že celkový počet bude výrazně vyšší.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Jedinci mohou dorůstat až 20 cm délky. Jméno dostali podle dvojice drápků, které zakončují nečlánkované končetiny. Stejnoměrně článkované tělo pokrývá kutikula, kterou jednou za čas svlékají. Při každém svlékání přibývá počet článků i panožek. Na hlavě mají pár kroužkovaných tykadel a pod nimi jsou poměrně vyspělé oči s rohovkou i čočkou. První pár panožek (onychopodií) je přeměněn v kusadla, v ústech je navíc několik masitých pedipalp, vylučujících lepivý sekret. Vylučovací soustavu tvoří metanefridie. Cévní soustava je otevřená. Dýchají vzdušnicemi. Protože nemohou vzdušnice uzavírat (jak to například dělá hmyz), hrozí jim vyschnutí a musí se stále zdržovat ve vlhku.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Jsou to gonochoristé s přímým vývojem. Některé druhy kladou vajíčka, jiné rodí živá mláďata. U amerických živorodých druhů dokonce nacházíme jednoduchou placentu vyživující zárodek a vývoj embrya může trvat i 15 měsíců. V okamžiku vylíhnutí, či narození jsou mláďata podobná dospělcům.

Rozšíření, biologie[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření drápkovců

Žijí převážně na jižní polokouli ve vlhkých tropech. Je to jediný kmen živočichů, který je zcela suchozemský. Všichni drápkovci jsou masožraví. Z ústních žláz vystřikují lepkavou tekutinu, která na vzduchu tuhne. Užívají ji hlavně k lovu, k znehybnění kořisti, ale i pro obranu. Na jejich vlastním těle se tato vlákna rozpadají.

Jsou to noční lovci, kteří napadají různé členovce a další malé živočichy (například slimáky) až do velikosti útočníka.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Drápkovec

Celý kmen obsahuje asi 200 druhů. Příkladem je drápkonoš kapský (Peripatopsis capensis), modře zbarvený, 5 cm velký a žijící v jižní Africe.

Aktuální klasifikace (2013):[2]

(† označuje vyhynulé taxony; české názvy podle BioLib[3])

Kmen: Onychophora Grube, 1853 - drápkovci

  • Čeleď: Peripatidae Evans, 1901 - drápkovcovití
  • Čeleď: Peripatopsidae Bouvier, 1905 - drápkonošovití
  • Čeleď: †Succinipatopsidae Poinar, 2000
  • Čeleď: †Tertiapatidae Poinar, 2000
  • Čeleď: †Helenodoridae Poinar, 2000

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Julian Monge-Nájera. Onychophora Online [online]. Dostupné online. 
  2. MAYER, Georg; DE SENA OLIVEIRA, Ivo. Phylum Onychophora. Zootaxa [online]. 20. srpen 2013. Svazek 3703, čís. 1, s. 15-16. Publikováno též ve sborníku: Zhang, Z.-Q. (Ed.) Animal Biodiversity: An Outline of Higher-level Classification and Survey of Taxonomic Richness (Addenda 2013). Dostupné online. PDF [1]. ISSN 1175-5334. DOI:10.11646/zootaxa.3703.1.5. (anglicky) 
  3. BioLib: Drápkovci

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]