Drápkovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxDrápkovci
alternativní popis obrázku chybí
drápkovci
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Nadoddělenítrojlistí (Triblastica)
Odděleníprvoústí (Protostomia)
Kmendrápkovci (Onychophora)
Grube, 1853
Třídadrápkovci (Udeonychophora)
Poinar, 2000
Areál rozšíření
Čeledi
Sesterská skupina
členovci (Arthropoda)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Drápkovci (Onychophora) jsou kmen živočichů. Jedná se o velmi starobylou skupinu, která se v podstatě za posledních 500 milionů let nezměnila.[1] Zatím bylo popsáno asi 200 druhů, ale předpokládá se, že celkový počet bude výrazně vyšší. Jde o článkovce s homonomní metamerií.

Stavba těla[editovat | editovat zdroj]

Jedinci mohou dorůstat až 20 cm délky. Jméno dostali podle dvojice drápků, které zakončují nečlánkované končetiny, nesoucí tělo nad podkladem. Stejnoměrně článkované tělo pokrývá kutikula s chloupky, kterou jednou za čas svlékají. Při každém svlékání přibývá počet článků i panožek. Na hlavě mají pár kroužkovaných tykadel a na jejich bázi jsou poměrně vyspělé oči s rohovkou i čočkou. První pár panožek (onychopodií) je přeměněn v kusadla, v ústech je navíc několik masitých pedipalp, vylučujících lepivý sekret. Vylučovací soustavu tvoří metanefridie. Nervová soustava: shodná jako u členovců, složena ze tří oddílů. Pár ventrálních nervových provazců se nachází v každém článku, nad řitním otvorem se spojují. Cévní soustava je otevřená, silně redukovaná díky vzdušnicovému typu dýchání. Přítomna jedna hřbetní céva s párem ostií na každém článku. Dýchací soustava: dýchají vzdušnicemi. Protože nemohou vzdušnice uzavírat (jak to například dělá hmyz), hrozí jim vyschnutí a musí se stále zdržovat ve vlhku. Na povrchu těla se nachází velké množství pórů se svazky tracheálních kapilár. Díky nim dochází k transportu kyslíku k jednotlivým buňkám.

Životní cyklus[editovat | editovat zdroj]

Jsou to gonochoristé s přímým vývojem. Některé druhy kladou vajíčka, jiné rodí živá mláďata, která jsou pohyblivá a nepigmentovaná.[2] U amerických živorodých druhů dokonce nacházíme jednoduchou placentu vyživující zárodek a vývoj embrya může trvat i 15 měsíců. V okamžiku vylíhnutí, či narození jsou mláďata podobná dospělcům.

Rozšíření, biologie[editovat | editovat zdroj]

Rozšíření drápkovců

Žijí převážně na jižní polokouli ve vlhkých tropech. Je to jediný kmen živočichů, který je zcela suchozemský. Všichni drápkovci jsou masožraví. Z ústních žláz vystřikují lepkavou tekutinu, která na vzduchu tuhne. Užívají ji hlavně k lovu, k znehybnění kořisti, ale i pro obranu. Na jejich vlastním těle se tato vlákna rozpadají.

Převážně jde o noční dravce, kteří napadají různé členovce a další malé živočichy (například slimáky) až do velikosti útočníka. Kořist je paralyzována a poté do ní drápkovec napustí trávicí enzymy, které obsah těla rozpustí. Díky svalnatému hltanu je pak obsah těla vysáván (na principu pumpy).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Drápkovec

Celý kmen obsahuje asi 200 druhů. Příkladem je drápkonoš kapský (Peripatopsis capensis), modře zbarvený, 5 cm velký a žijící v jižní Africe.

Aktuální klasifikace (2013):[3]

(† označuje vyhynulé taxony; české názvy podle BioLib[4])

Kmen: Onychophora Grube, 1853 – drápkovci

  • Čeleď: Peripatidae Evans, 1901 – drápkovcovití
  • Čeleď: Peripatopsidae Bouvier, 1905 – drápkonošovití
  • Čeleď: †Succinipatopsidae Poinar, 2000
  • Čeleď: †Tertiapatidae Poinar, 2000
  • Čeleď: †Helenodoridae Poinar, 2000

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Julian Monge-Nájera. Onychophora Online [online]. [cit. 2009-11-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-11-13. 
  2. ZICHÁČEK, Vladimír; JELÍNEK, Jan. Biologie pro gymnázia. 8. vyd. [s.l.]: Nakladatelství Olomouc, 2006. 575 s. ISBN 80-7182-217-5. S. 113. 
  3. MAYER, Georg; DE SENA OLIVEIRA, Ivo. Phylum Onychophora. S. 15–16. Zootaxa [online]. 20. srpen 2013. Svazek 3703, čís. 1, s. 15–16. Publikováno též ve sborníku: Zhang, Z.-Q. (Ed.) Animal Biodiversity: An Outline of Higher-level Classification and Survey of Taxonomic Richness (Addenda 2013). Dostupné online. PDF [1]. ISSN 1175-5334. DOI 10.11646/zootaxa.3703.1.5. (anglicky) 
  4. BioLib: Drápkovci

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]